Czcigodny nasz Arcypasterzu! List „obrońców Wawelu” wskazuje, że środowiska „opozycji totalnej”, które wsławiły się brutalizacją debaty politycznej i anarchizacją życia publicznego, a także przekraczaniem granic między polityką a sferą prywatną Polaków, nie cofają się nawet przed ingerowaniem w relacje między Pasterzami a wiernymi naszego Kościoła. Pragniemy wobec tego zapewnić o naszej głębokiej solidarności z Jego Ekscelencją i nieustającej …
Osobę i nauczanie kard. Augusta Hlonda, Wielkiego Prymasa II Rzeczypospolitej – jak nazwał go Jan Paweł II – oceniamy najczęściej w perspektywie historii. Był bowiem wielką historyczną postacią polskiego Kościoła. Najpierw organizował administrację kościelną na Górnym Śląsku, by następnie stać się zwornikiem wiary w międzywojennej Polsce. Po II wojnie światowej ponownie zajął się organizacją polskiej administracji kościelnej – tym razem na Ziemiach Zachodnich i Północnych stając się jednocześnie przewodnikiem w wierze w czasach walki …
Dla nas, znajdujących się u progu 2017 r., znaczy to: odkrywać ciągle na nowo nieporównywalną z niczym innym naszą godność Bożych dzieci, które Pana Jezusa mają za Króla swych serc i sumień. Znaczy to także: budować królestwo Chrystusa i bronić go w naszym narodzie. Znaczy to również: stać na straży tej duchowej tożsamości polskiego narodu, która swe korzenie znajduje w Mieszkowym Chrzcie z 966 r. Znaczy to dalej: zdecydowanie bronić każdego poczętego życia i ukazywać piękno chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny. Znaczy to zwłaszcza: …
Nieprawdą jest, że na tronie św. Stanisława BM pod Wawelem zawsze zasiadali tylko rodowici krakowianie lub Małopolanie, o czym donosiły niektóre media; 33 obejmujących urząd biskupów faktycznie pochodziło z terenu archidiecezji (wcześniej diecezji) krakowskiej, 30 natomiast było spoza niej. Pośród nich największą grupę stanowią Wielkopolanie, bo było ich aż …