ONZ udostępnia archiwa dotyczące Holokaustu

ONZ udostępnia archiwa dotyczące Holokaustu

Niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Fot.: Dudva/Wiki Commons Niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Fot.: Dudva/Wiki Commons Po niemal sześciu dekadach zbiory dokumentów gromadzonych i wykorzystywanych przez Komisję Narodów Zjednoczonych ds. badania zbrodni wojennych, dotyczących zbrodni wojennych III Rzeszy, zostaną po raz pierwszy udostępnione publicznie. Komisja rozpoczęła swoją działalności w 1943 roku, z tego też okresu pochodzą najwcześniejsze pozyskane informacje. Wyniki prac Komisji zostały wykorzystane w procesach przeprowadzonych przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze.

Zbiory zostaną upublicznione przez bibliotekę Wienera w Londynie, instytucję specjalizującą się w badaniu przyczyn, przebiegu i skutków Holokaustu. Możliwe będzie także przeglądanie dokumentów online. W archiwach znajdują się m. in. szczegółowe opisy obozów koncentracyjnych w Treblince oraz Auschwitz. Te, jak i wiele innych raportów dotyczących zbrodni niemieckich zostało przemyconych z okupowanej Polski, a ogólniej z Europy Środkowo-Wschodniej.

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Adam Bujak, Teresa i Henryk Świeboccy

Unikalny dokument przedstawiający największy hitlerowski obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

 

Archiwa stały się niedostępne w późnych latach czterdziestych, w momencie kiedy Stany Zjednoczone za priorytet uznały walkę z komunizmem. W tym celu z zachodniej części Niemiec utworzono głównego sojusznika oraz „państwo frontowe”, tkwiące w centrum zimnowojennego podziału Europy. Skutkiem przeniesienia punktu ciężkości na walkę z komunizmem było zaniechanie dalszych działań w zakresie osądzania zbrodniarzy wojennych, oraz ograniczanie dostępu do informacji takich jak zbiory Komisji Narodów Zjednoczonych ds. badania zbrodni wojennych.

Z punktu widzenia Polski może dojść do ujawnienia wielu ciekawych faktów dotyczących działań okupantów na terenie Rzeczypospolitej. Ma to szczególne znacznie w kontekście porażki, jaką od lat ponosi polska polityka historyczna, czego symbolem stało się sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”, używane głównie przez osoby ze świata polityki i mediów. Być może fakty jakie ujrzą światło dzienne pomogą w stopniowym odbudowywaniu właściwego obrazu historii II Wojny Światowej.

 

Źródła: The Guardian, kś

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.