„Stara Polska umiera- nowa się rodzi” - tak o Powstaniu Styczniowym mówił Józef Piłsudski.

„Stara Polska umiera- nowa się rodzi” - tak o Powstaniu Styczniowym mówił Józef Piłsudski.

Nowo przybyli syberyjscy zesłańcy kierują się do więzienia. Fotografia wykonana w latach 1890. na Sachalinie przez Bronisława Piłsudskiego. Nowo przybyli syberyjscy zesłańcy kierują się do więzienia. Fotografia wykonana w latach 1890. na Sachalinie przez Bronisława Piłsudskiego.

„Rok 1863 dał wielkość nieznaną, wielkość, co do której i teraz świat wątpi, gdy mówi o nas, wielkość zaprzeczającą wszystkiemu temu, co my o sobie mówimy”.

Tak pisał o Powstaniu Styczniowym Józef Piłsudski w swoim genialnym eseju historycznym pt. „Rok 1863” , który czytelnik znajdzie w książce „Józef Piłsudski do Polaków. Myśli, mowy, rozkazy” Bohdana Urbankowskiego.

22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim wybuchło powstanie przeciwko Imperium Rosyjskiemu, 1 lutego rozprzestrzeniło się na Litwę. Powstanie trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane.

Syberyjscy zesłańcy w kajdanach i ich strażnicy, 1892–96. Sam Józef Piłsudski został w młodości skazany na pięć lat zsyłki na Sybir. Syberyjscy zesłańcy w kajdanach i ich strażnicy, 1892–96. Sam Józef Piłsudski został w młodości skazany na pięć lat zsyłki na Sybir.

21 stycznia 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał rozkaz specjalny o nadaniu weteranom Powstania Styczniowego uprawnień żołnierzy Wojska Polskiego. Najdłuższe powstanie polskie bezsprzecznie zainspirowało Piłsudskiego do bezkompromisowej walki o wolną Polskę Podczas syberyjskiej zsyłki poznał osobiście jego uczestników, usłyszał „z pierwszej ręki” jak przebiegało powstanie i dlaczego upadło. Widział ciężki los ukaranych przez carat powstańców. Zdaniem Marszałka „wielkość naszego narodu w wielkiej epoce 1863 roku istniała, a polegała ona na jedynym może w dziejach naszym rządzie, który nieznany z imienia, był tak szanowany i tak słuchany, że zazdrość wzbudzić może we wszystkich krajach i u wszystkich narodów. Policja narodowa wciska się do biur moskiewskich, śledzi więzienia, otacza opieką prace Rządu Narodowego, prace tajne” – pisze Piłsudski. W eseju przytacza także fragment „Zapisków o powstaniu” Berga. Opisuje, jak do Warszawy przyjeżdża świeżo mianowany urzędnik rosyjski, który zatrzymuje się na nocleg w hotelu. „Nagle, ktoś puka do drzwi. Urzędnik otrzymuje nakaz płatniczy zapłacenia podatków. – Od kogo?, w czyim imieniu? W imieniu rządu polskiego. I urzędnik moskiewski płaci podatek rządowi tajnemu, rządowi pieczęci”.

PAKIET Kościół na straży niepodległości + Życie św Brata Alberta

PAKIET Kościół na straży niepodległości + Życie św Brata Alberta

 

Kościół na straży polskiej niepodległości
Zawdzięczamy to roztropnym mężom stanu, wybitnym artystom, patriotycznym działaczom i wielu Polakom, którzy z orężem w ręku bronili niepodległości. Wielki dług wdzięczności zaciągnęliśmy także u ludzi Kościoła, którym brzmiało w sercach najważniejsze hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.