14 lutego 1919 roku pod Berezą Kartuską doszło do potyczki między grupą polskich żołnierzy a bolszewikami.

14 lutego 1919 roku pod Berezą Kartuską doszło do potyczki między grupą polskich żołnierzy a bolszewikami.

Jerzy Kossak, „Cud nad Wisłą”, w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. Jerzy Kossak, „Cud nad Wisłą”, w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Starcie to jest uważane za początek wojny polsko-bolszewickiej.

Gdy wojska niemieckie rozpoczęły wycofywać się z terenów na wschód od Bugu, doszło do konfliktu między wkraczającymi na te tereny Sowietami i Polakami. Do pierwszej potyczki doszło pod Berezą Kartuską na Polesiu. Oddział polskich żołnierzy z grupy Władysława Dąbrowskiego dokonał ataku na liczniejsze siły bolszewickie. Podczas trzech dni walk Polacy zdołali pokonać bolszewików. Efektem walk było zajęcie Berezy Kartuskiej.

Następne starcia, które zapoczątkowały wojnę polsko-bolszewicką, rozgrywały się pod Maniewiczami na Wołyniu. Tam Wojsko Polskie odnosiło liczne sukcesy. Trzeciego marca Polacy zdobyli Słonim, a potem Pińsk, Łuck, Nowogródek, Wilno i Mińsk. Były to sukcesy dające złudzenie słabości bolszewików, którzy byli mało zainteresowani frontem na zachodzie, tocząc zaciekłe walki z „białymi” podczas trwającej wojny domowej.

Znaczące sukcesy „białych” oraz wsparcie dla nich ze strony państw zachodnich spowodowały, że strona polska wstrzymała ofensywę latem 1919 roku. Decyzja Piłsudskiego była zrozumiała, albowiem walczący na Ukrainie gen. Denikin, jak i inni białogwardyjscy przywódcy głosili hasła odbudowy Rosji w przedwojennym kształcie i jeżeli uznawali niepodległą Polskę, to jedynie w granicach Królestwa Polskiego.

Wstrzymanie działań wojennych zostało wykorzystane do prowadzenia nieoficjalnych rozmów z bolszewikami w Białowieży, a następnie w Mikaszewicach na Polesiu. Żołnierze negocjowali wymianę jeńców, zakładników, a także więźniów politycznych.

Ojczyzna Ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919-1920

Ojczyzna Ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919-1920

Andrzej Nowak, Michał Klag

Mało znane fakty, dokumenty, cytaty, zakulisowa walka polityczna i dyplomatyczna, charyzmatyczna postać przywódcy Józefa Piłsudskiego, bohaterstwo polskich żołnierzy. Andrzej Nowak - wybitny historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawia przebieg i konsekwencje kampanii 1919-1920. Opowieść o wojnie i przełomowym zwycięstwie, które ocaliło Polskę i Europę przed bolszewizmem.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.