Zamach w Czeczenii na chrześcijański kościół

Zamach w Czeczenii na chrześcijański kościół

Cerkiew św. Michała Archanioła w Groznym. Fot.: Wikimedia Cerkiew św. Michała Archanioła w Groznym. Fot.: Wikimedia

Po rosyjskiej agresji na Gruzję oraz Ukrainę świat już zupełnie zapomniał o wciąż trwającym konflikcie w Czeczenii. W 1992 r. Czeczenia odmówiła podpisania układu stowarzyszeniowego z Federacją Rosyjską. Rosja nie uznała tej odmowy i w 1994 rozpoczęła wojnę mającą na celu opanowanie Czeczenii – konflikt zakończył się w 1996 r. zwycięstwem zwolenników niepodległości. Drugą próbę podporządkowania republiki Rosja podjęła w 1999 r. Po zajęciu całego terytorium przez wojska federalne w 2002 r. ogłosiła oficjalne zakończenie wojny. Konflikt na tle etnicznym i religijnym jednak wcale się nie zakończył, a radykalne grupy islamskie regularnie przeprowadzają zamachy.

Według oświadczenia czeczeńskich urzędników oraz relacji wielu naocznych świadków, 18 maja czterech zamachowców uzbrojonych w noże i karabiny wtargnęło do prawosławnego kościoła św. Michała w czeczeńskiej stolicy Grozny. Zamordowali dwóch policjantów oraz jednego wiernego, a następnie cała czwórka została zastrzelona przez policję podczas wymiany ognia w kościele.

Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za ten zamach, chwaląc się nim w doniesieniach swojej agencji prasowej Amaq. Zamach wydarzył się niecały miesiąc przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

Źródło: Reuters

 

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.