Napięta sytuacja w Wenezueli. Pomoc humanitarna już nie dotrze?

Napięta sytuacja w Wenezueli. Pomoc humanitarna już nie dotrze?

Wenezuelscy żołnierze zablokowali most na granicy z Kolumbią przed wysyłką pomocy humanitarnej, twierdzi opozycja. Pomoc jest organizowana przez lidera opozycji Juana Guaidó, który w ubiegłym miesiącu ogłosił się tymczasowym prezydentem.

Tymczasem nie wiadomo do tej pory, w jaki sposób pomoc zostanie rozdzielona. Prezydent Nicolás Maduro, który ma poparcie armii, odrzucił wpuszczenie Juana Guaidó do kraju. Wenezuela znajduje się pod wpływem pogarszającego się kryzysu humanitarnego. Guaidó jest szefem Zgromadzenia Narodowego w Wenezueli i uważa, że konstytucja pozwala mu na tymczasowe przejęcie władzy, gdy prezydent zostanie uznany za nielegalnego. Jest popierany przez czterdzieści krajów, w tym większość krajów Ameryki Łacińskiej i Europy. Maduro ma wsparcie Chin i Rosji. Tymczasem na granicy wojskowi użyli cysterny i kontenera ładunkowego, aby zablokować dostęp do mostu Tienditas. Juan Guaidó twierdzi, że ponad dwóm tysiącom osób grozi śmierć, jeśli pomoc do nich nie dotrze.

Inni liderzy opozycji zaapelowali do wojska, aby pozwoliło transportowcom z pomocą przekroczyć granicę. Według prezydenta Maduro pomoc humanitarna będzie początkiem inwazji kierowanej przez USA. Zdaniem prezydenta nie chodzi tu o pomoc. „Nikt nie wejdzie, ani jeden żołnierz” – mówi prezydent. Juan Guaidó nie kontroluje żadnego terytorium w Wenezueli, więc planuje założyć centra zbiórki w sąsiednich krajach, do których uciekli Wenezuelczycy. Powiedział, że chce założyć międzynarodową koalicję, aby zebrać pomoc w trzech punktach i w ten sposób wpłynąć na armię, aby wpuścić pomoc do kraju. Tymczasem prezydent USA Donald Trump w swoim orędziu o stanie państwa powtórzył swoje poparcie dla Guaidó, mówiąc: „stoimy u boku Wenezuelczyków w ich szlachetnym dążeniu do wolności”.

Źródło: BBC. AMa

 

PAKIET Imigranci u bram + George Soros najniebezpieczniejszy człowiek świata w cenie 80 zł

PAKIET Imigranci u bram + George Soros najniebezpieczniejszy człowiek świata w cenie 80 zł

 

 
Książki, które otwierają oczy w specjalnej promocyjnej cenie!
Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w. + George Soros najniebezpieczniejszy człowiek świata w promocyjnej cenie 85 zł zamiast 118 zł
 
UWAGA! OFERTA NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI RABATAMI I PROMOCJAMI
Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.