Władimir Putin: naciski wobec Korei Północnej przyczyniają się do eskalacji konfliktu!

Władimir Putin: naciski wobec Korei Północnej przyczyniają się do eskalacji konfliktu!

Korea Północna pracuje nad pociskiem nuklearnym zdolnym do uderzenia w Stany Zjednoczone.    Fot.:Stefan Krasowski/2.0 Generic/Wikimedia Commons Korea Północna pracuje nad pociskiem nuklearnym, który mógłby zagrozić Stanom Zjednoczonym. Fot.:Stefan Krasowski/2.0 Generic/Wikimedia Commons Władimir Putin ostrzegł dziś, że Korea Północna zbliża się do wielkiego konfliktu. Według prezydenta Rosji błędem była próba wywierania nacisku na Pjongjang w sprawie zrezygnowania z prac nad programem nuklearnym. Zdaniem Putina Korea zachowałaby spokój uważając siebie za pępek świata. Próba nacisku sprawiła wrażenie, że ktoś, jakieś inne mocarstwo próbuje być silniejsze od Korei.

Już na początku 2016 roku, Stany Zjednoczone i Korea Południowa podjęły decyzję, że priorytetowym zadaniem będzie denuklearyzacja Korei Północnej. Od tego czasu rozpoczęły się sankcje i naciski, które zamiast spacyfikować Koreę Północną, rozdrażniły ją, doprowadzając do coraz większej eskalacji. Na międzynarodową sytuację niekorzystny wpływ miały także obronne ćwiczenia wojskowe na terenie Korei Południowej, w których udział brali również żołnierze z Ameryki Północnej.

Prezydent Rosji krytykuje podjęte przez państwa środki rozwiązania konfliktu, wskazując, że retoryka i podejmowane kroki rozpalają złość Korei Północnej. Putin ma zamiar uczestniczyć w zbliżającym się szczycie BRICS, zrzeszającym kraje rozwijające się. Do grupy należy Rosja, Indie, Chiny, Brazylia oraz Republika Południowej Afryki, prawdopodobnie jednym z tematów zjazdu będzie sprawa Korei Północnej.

Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-2005

Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-2005

ks. Waldemar Chrostowski

Zbiór ponad 2 000 walorów filatelistycznych!
Trudno byłoby uwierzyć, jak bardzo św. Jan Paweł II stanowił inspirujący motyw dla twórców znaczków pocztowych, gdyby nie ten wielki album, ilustrujący dorobek w tej dziedzinie. Ks. prof.

 

Przed wyjazdem na rządowej stronie internetowej, opublikowany został artykuł, w którym Putin przypomina, że zamiast drażnienia niedźwiedzia już dawno sugerował negocjacje z Koreą Północną. „Podstawowym środkiem do rozwiązania problemów regionu jest bezpośredni dialog ze wszystkimi stronami, bez wymuszania warunków na wstępie (podczas takich rozmów). Prowokacje, presja, waleczność i obraźliwa retoryka to droga donikąd”, pisał Władimir Putin. Dodając, iż sytuacja na Półwyspie Koreańskim uległa tak dużemu pogorszeniu, że obecnie „zbliżyła państwa do krawędzi wielkiego konfliktu”.

Korea Północna od lat pracuje nad budową pocisku nuklearnego zdolnego do uderzenia w Stany Zjednoczone. Niedawno Pjongjang zagroził Donaldowi Trumpowi wysłaniem rakiet, które będą zdolne dosięgnąć wyspę  Guam na Pacyfiku, która znajduje się w pobliżu Stanów Zjednoczonych.

W poniedziałek Kim Dzong Un, który utrzymuje, że Stany Zjednoczone szykują wraz z Koreą Południową plan uderzenia na jego państwo, wystrzelił rakietę, która przeleciała ponad Japonią. Była to demonstracja siły, która miała dać do zrozumienia, że Kim zdolny jest do każdego posunięcia.

Zdaniem Rosji, spekulacje, że jakiekolwiek sankcje i utrudnienia mogą powstrzymać Koreę przed pracowaniem nad rakietami nuklearnymi, jest błędne i daremne. Zdaniem Putina, w tym momencie jedyna możliwość wyjścia z tej patowej sytuacji, to ugoda. Miałaby ona polegać na zaprzestaniu prac nad programem rakietowym Korei Północnej, w zamian za zatrzymanie wojennej gry (sankcji i gróźb) prowadzonej przez Stany Zjednoczone i Koreę Południową.

 
Źródło: business insider, kf

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.