Wielkanoc znika ze świątecznych produktów w Wielkiej Brytanii! Premier Teresa May grzmi: To idiotyczne!

Wielkanoc znika ze świątecznych produktów w Wielkiej Brytanii! Premier Teresa May grzmi: To idiotyczne!

Wielkanocne Polowanie na Jajka jest wieloletnią tradycją propagującą rodzinne spędzanie wolnego czasu. Fot.: Virginia State Parks staff / Wikimedia Commons Wielkanocne Polowanie na Jajka jest wieloletnią tradycją propagującą rodzinne spędzanie wolnego czasu. Fot.: Virginia State Parks staff / Wikimedia Commons Znana brytyjska firma – Cadbury,  zajmująca się produkcją słodyczy, jak co roku przygotowała okolicznościowe zestawy słodyczy z czekoladowymi jajkami w roli głównej.  Wydawałoby się, że nic w tym szczególnego, jednak po raz pierwszy producent zdecydował, że w nazwie zabraknie słowa „Wielkanoc”!

Z okazji świąt Wielkiej Nocy producenci słodyczy produkują okolicznościowe słodycze i opakowania. W Wielkiej Brytanii tradycyjnie w niedzielny poranek odbywa się świąteczne polowanie na jajka. Jest to zabawa polegająca na poszukiwaniu przez dzieci ukrytych w różnych miejscach smakołyków. W tym roku jednak „Wielkanocny zestaw do polowania na jajka” został zastąpiony „Zestawem do polowania na jajka”. Słowo „Wielkanoc” z większości opakowań zostało przeniesione na ich tylną część. Firma broni się przed zarzutami o usunięcie nazwy Świąt ze względu na poprawność polityczną i tłumaczy, że jajka tak jednoznacznie kojarzą się ze świętami Wielkanocnymi, że nie ma potrzeby umieszczać na opakowaniach dodatkowych informacji.

Nie jest to jedyny problem, słowo „Wielkanoc” (ang. Easter) zostało opuszczone także przez instytucję National Trust, która od dziesięciu lat współpracuje z Cadbury. Organizacja ma na celu pielęgnowanie zabytków oraz ochronę przyrody. Efektem współpracy jest rodzinny festiwal Wielkanocnego Polowania na Jajka, podczas którego rodzice w raz ze swoimi pociechami wspólnie szukają ukrytych słodyczy.

Arcybractwo Męki Pańskiej

Arcybractwo Męki Pańskiej

Adam Bujak

Jedyny dotychczas album o Arcybractwie Męki Pańskiej istniejącym nieprzerwanie od 414 lat przy kościele franciszkanów w Krakowie. Odsłaniający zwyczaje i tradycje braci, których celem jest uświęcanie się poprzez rozpamiętywanie Męki Pańskiej. W dawnych czasach mogli oni również wykupić więźniów, nawet skazanych na śmierć. Dziś uczestniczą w nabożeństwach Męki Pańskiej odprawianych w bazylice franciszkańskiej w każdy piątek Wielkiego Postu.

 

W tym roku wyjątkowo National Trust zaprosiła rodziny na „Polowanie na Jajka”, a nie jak dotychczas na „Wielkanocne Polowanie na Jajka”. Klikając na wydarzenie zamieszczone na stronie internetowej instytucji rzeczywiście brak słowa „Wielkanoc” w nazwie festiwalu, mimo, że organizatorzy odwołują się do się nazwy Świąt w jego opisie.

W Wielkiej Brytanii rozgorzała afera, którą zapoczątkował arcybiskup Yorku - John Sentamu, drugi co do ważności dostojnik kościoła anglikańskiego. To on jako pierwszy oficjalnie zarzucił firmie produkującej słodycze oraz National Trust, że ich działanie związanie z poprawnością polityczną, mającą na celu troskę o wyznawców innych religii, jest umniejszeniem wartości najważniejszego chrześcijańskiego święta. Ponadto stwierdził, że jest to „plucie na grób” i szkalowanie imienia założyciela firmy Johna Cadbury, który był związany z wiarą chrześcijańską i nie pozwoliłby na opuszczenie słowa „Wielkanoc”.

"Ta kampania marketingowa nie tylko zaszkodzi firmie Cadbury, ale również pokaże zjawisko mające na celu umniejszenie Wielkanocy” podkreślił duchowny.

Rzecznik prasowy National Trust, broni firmy i instytucji, „Sugestie, iż działanie ma na celu pomniejszenie znaczenia Wielkanocy, nie mogą być traktowane jako prawdziwe”.

„Pobieżny rzut okiem na naszą stronę wystarczy by zauważyć, że odwołanie do Wielkanocy pada tam niejednokrotnie”, dodaje rzecznik.

W oświadczeniu firma Cadbury stwierdziła, że ​​słowo "Wielkanoc" jest obecne  w firmowym marketingu od ponad 100 lat „kontynuujemy to również w naszych obecnych kampaniach". "Zapraszamy osoby z różnych wyznań, wszyscy są zaproszeni do wspólnego świętowania".

Swoją opinię do zaistniałej sytuacji wyraziła również premier Wielkiej Brytanii Teresa May. „Uważam, że stanowisko które zajęła Natural Trust jest idiotyczne. Nie mam pojęcia co oni naprawdę myślą. Wielkanoc jest ważna. Jest również ważna dla mnie. Jest to niezwykle ważne święto dla milionów wyznawców Chrystusa na całym świecie. Dlatego uważam, że to co robi National Trust oficjalnie jest niedorzeczne”.

 

Źródło: BBC News, własne, kf

Komentarze (3)

  • Podpis:
    E-mail:
  • jędrula

    Halloween tak, Wielkanoc i Boże Narodzenie NIE ! Zgniłą, dekadencka Europę dzieli juz tylko krok od Kalifatu.

  • Warszawiak

    Wiedzą co czynią i poniosą konsekwencje swoich czynów! Popieram Poznaniaka!

  • Poznaniak

    Wywalić to lewactwo na zbity pysk. Niech w Arabii Saudyjskiej idą walczyć z półksiężycem.

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.