Wielka Brytania ma wielki problem! Chodzi o śmieci.
Śmieci są olbrzymim problemem w niemal każdym zakątku świata. Fot.:GST HBK/wikimedia commons Do tej pory, przez dwadzieścia lat Wielka Brytania wywoziła miliony ton odpadów z tworzyw sztucznych do Chin, gdzie znajdują się olbrzymie fabryki recyklingu. Płaciła pieniądze i pozbywała się toksycznego problemu nie zważając na to, że swoimi śmieciami truje tysiące osób na drugim końcu świata.
Wszystko skończyło się z dniem 1 stycznia 2018. Właśnie w tym dniu w Chinach weszła w życie ustawa o zakazie sprowadzania toksycznych odpadów do kraju. Rząd Chin postanowił zadbać o obciążone środowisko. Niestety dla Anglików to olbrzymi problem. Spalarnie śmieci, które posiadają nie są wstanie uporać się z hałdami, które są produkowane każdego dnia.
Eksperci przewidują, że sytuacja może wywołać chaos w nadchodzących tygodniach. Simon Ellin prezes brytyjskiego Stowarzyszenia Recyklingu wzywa do pilnego podjęcia kroków. Z dnia na dzień powstają góry plastiku.
Tatry. Cztery pory roku
Ten piękny album wybitnego artysty fotografa Mieczysława Żbika opowiada o najwspanialszych górach Europy Środkowej. Autor przez wiele lat z wielkim entuzjazmem i profesjonalizmem utrwalał obrazy Tatr polskich i słowackich. Ukazał ich triumfujące piękno, ale także grozę i tajemnicę.
Przywódcy brytyjskiego przemysłu recyklingowego przyznali, że nie mają pojęcia, jak poradzić sobie z problemem, ponieważ nowa polityka Chin weszła w życie 1 stycznia bieżącego roku i nikt nie zdołał przygotować państwa na jej konsekwencje.
Simon Ellin powiedział, że wiele firm recyklingowych w Wielkiej Brytanii zaprzestało wysyłki plastiku do Chin już jesienią ze względu na obawy, że może nie dotrzeć na miejsce przed początkiem 2018 roku. Do tej pory każdego roku Wielka Brytania wysyłała około 500 000 ton odpadów, co stanowiło około 2/3 produkowanych przez państwo śmieci.
Zakaz nałożony przez Chiny w ramach dążenia do samowystarczalności i zapobiegania zanieczyszczeniom środowiska oznacza, że Wielka Brytania będzie zmuszona przekazać większość odpadów do spalarni lub na składowiska, chyba że zostanie znaleziony alternatywny rynek zbytu toksycznych śmieci. Podobno brytyjskie firmy rozpoczęły już poszukiwania w Malezji i Wietnamie.
W 2016 roku Chiny przetworzyły ogółem aż 7,3 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, co stanowi połowę recyklingu tworzyw sztucznych na świecie.
Źródło: telegraph, kf
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.