W Katowicach trwa szczyt klimatyczny COP24 2018

W Katowicach trwa szczyt klimatyczny COP24 2018

 Fot. Flickr / COP24 Fot. Flickr / COP24

Od niedzieli 1 grudnia do 14 grudnia Katowice są areną międzynarodowych debat dotyczących klimatu. Na Śląsku gości blisko 20 tysięcy osób z niemal 190 krajów, a wśród nich oprócz polityków są także aktorzy znani z wielkiego ekranu i muzycyNieoficjalnie wiadomo, że oprócz Arnolda Schwarzeneggera, który już jest w Katowicach, pojawić się mają Leonardo DiCaprio i Bono. Ze względów bezpieczeństwa pełna lista gości nie jest jednak znana.

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Rok temu delegaci misji technicznej ONZ odwiedzający stolicę Górnego Śląska docenili miasto za bardzo dobre przygotowanie do organizacji wydarzenia, w tym spełniającą wysokie wymagania infrastrukturę. Z tego właśnie powodu gospodarzem tegorocznego szczytu COP są Katowice.

Policja apeluje do mieszkańców Śląska i Małopolski o zachowanie większej ostrożności. 
W woj. śląskim wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego. Stopień alarmowy został wprowadzony 26 listopada o północy i będzie obowiązywał do 15 grudnia do godziny 23:59. „Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA mieszkańcy województwa śląskiego i Krakowa powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń” – apeluje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wróciły kontrole graniczne. Podróżni muszą być nadal przygotowani na sprawdzanie samochodu i dokumentów.

Organizacja tak dużej imprezy wiąże się też z koniecznością wprowadzenia wielu zmian, głównie tych dotyczących poruszania się po mieście czy parkowania. Część ulic na czas Szczytu Klimatycznego ONZ jest już  zamknięta.

 

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Cyberwojna. Wojna bez amunicji?

Piotr Łuczuk

To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne. Konflikty wojenne w cyberprzestrzeni, wykorzystywanie potencjału tkwiącego w komputerach, inwigilacja każdego z nas przez globalne sieci – jeszcze do niedawna znaleźć to można było jedynie na kartach powieści science fiction.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.