W austriackich sądach sześciokrotnie wzrosła liczba spraw związanych z terroryzmem.
Źródło: Pexels
Od 2013 roku liczba przypadków terroryzmu wzrosła z 68 aż sześciokrotnie do 423 (w 2017 r.). Dodatkowo sędziowie będą mieć jeszcze więcej roboty przez wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie terroryzmu.
Teraz nowelizacja prawa karnego, złożona w bieżącym roku przez ministra sprawiedliwości Josefa Mosera (Austriacka Partia Ludowa – ÖVP), rozszerza jurysdykcję sądów krajowych i katalog przestępstw traktowanych jako terrorystyczne. Przykładem nowej wykładni jest chociażby fakt, że podróż w celach dokonania zamachu będzie traktowana jako przestępstwo terrorystyczne, a nie tylko sam zamach lub jego nieudana próba.
Równocześnie sędziowie w Austrii są przeciążeni. Obecnie sędzia specjalista od spraw karnych wykonuje rocznie ok. 400 procedur (oczywiście również tych nie związanych z terroryzmem), więc pracy dla pojedynczego sędziego jest za dużo, ale w Austrii brakuje sędziów, prokuratorów i pracowników kancelarii prawnych.
Tymczasem spraw związanych z terroryzmem jest coraz więcej, są one złożone, czasochłonne i kosztowne. Nakłada się na nie przeprowadzanie badań za granicą i potrzebne są tłumaczenia. Procesy islamistów występujące w dużej skali trwają w Austrii od wielu miesięcy.
Źródło: DiePresse, BT
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.