USA: Grupa satanistyczna chce postawić pomnik Szatana w parku miejskim!

USA: Grupa satanistyczna chce postawić pomnik Szatana w parku miejskim!

Ateiści w USA walczą o to, by w przestrzeni publicznej było jak najmniej symboli religijnych. Fot.: FrankBrueck/Wikimedia Commons Ateiści w USA walczą o to, by w przestrzeni publicznej było jak najmniej symboli religijnych. Fot.: FrankBrueck/Wikimedia Commons Władze miasta Belle Plaine w Stanie Minnesota, wyraziły zgodę na postawienie pomnika, który ma uczcić Szatana. Postument ma stanąć w miejskim Parku Pamięci Weteranów. Nie będzie przedstawiał postaci, a jedynie grę symboli. Ma mieć kształt czarnej kostki, na której zamontowane lub wymalowane będą pentagramy. Całość ma zwieńczyć hełm.

Pomysłodawcą pomnika, jest Świątynia Szatana znajdująca się w Salem w stanie Massachusetts. Lucien Greaves, współzałożyciel Świątyni, twierdzi, że ani on ani jego organizacja nie wierzy w nadprzyrodzoną naturę, a więc i w samego Szatana, ale odbiera go jako metaforę dla ostatecznego buntu przeciwko tyranii. Zdaniem założyciela pomnik ma stanowić symbol i manifestację buntu. Ponadto zdaniem jednego z członków grupy, taki pomnik da dowód temu, że „wszystkie wyznania mają prawo głosu w mieście Belle Plaine i stanie Minnesota”.

Mimo, że jak twierdzi współzałożyciel, grupa nie wierzy w Szatana, to w 2014 roku próbowała na Uniwersytecie Harvardzkim zorganizować Czarną Mszę. Innym pomysłem satanistów była próba zainstalowania figury diabła na Kapitolu w Oklahomie.

Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim

Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Tuż przed obroną pracy doktorskiej przez ks. Marka Jędraszewskiego, 20 grudnia 1979 r., Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Podszedł wtedy do młodego kapłana z Poznania, którego już wcześniej poznał i polubił, i zapytał: „No, co tam, Marek? Jak tam z tym twoim Levinasem?” – ten bowiem litewski myśliciel był przedmiotem badań przyszłego profesora i arcybiskupa metropolity.

 

Mieszkający w Minnesocie katolicy ostro sprzeciwiają się postawieniu pomnika Szatana w parku. Protesty połączone są z gorącą modlitwą i rozmowami w władzami Belle Plaine. W spotkaniu różańcowym wzięło udział kilkaset osób, to dużo jak na 7 000 miasteczko. Katolicy są zgodni, pomnik nie może stanąć w parku, gdyż, jak mówi jedna z uczestniczek protestów Susie Collins „taki pomnik nie niesie z sobą przesłania życia i miłości, jest symbolem śmierci i rozpadu”.

Ksiądz Brian Lynch, z Parafii Matki Boskiej z Prairie jest zdania, że „Czasem te rzeczy, które są złe mogą przyczynić się do nawrócenia niektórych ludzi. Musimy naprawdę wierzyć i żyć wiarą. Sataniści używają Szatana jako symbolu odrzucenia autorytetów moralnych oraz odrzucenia zachowań, których te autorytety uczą i popierają. Używanie odwróconych pentagramów jest symbolem opozycji wobec Boga i dobroci”.

Wcześniej władze miasta usunęły pomnik upamiętniający weteranów wojennych, tylko dlatego, że znajdował się na nim krzyż. Do zdemontowania postumentu przyczyniła się Fundacja Wolność od Religii, zdaniem której takie upamiętnienie ofiar mogłoby wywołać wrażenie, że miasto troszczy się wyłącznie o żołnierzy chrześcijańskich. Ostatecznie pomnik wrócił na miejsce w specjalnie wyznaczonej strefie wolności słowa, gdzie można umieszczać pomniki opatrzone symbolami religijnymi, pod warunkiem, że spełniają określone wymagania.

W poniedziałek rada miejska postanowiła jeszcze raz rozważyć istnienie wolnej strefy, tak aby zapobiec stawiania pomników z krzyżem czy z diabłem.

Zgodnie z założeniem, ma zamiar umieścić własne pomnik na cześć niezrzeszonych członków służby, w tym "ateistów w ościeżnicach i innych wolnych myślicieli, którzy służyli swojemu krajowi z walecznością i rozróżnieniem".
Dyrektor Katedry Katolickiej w Minnesocie powiedział, że „Wolność słowa i wolność religijna mają swoje słuszne granice. Z prawami przychodzą obowiązki. Tradycja chrześcijańska rozumie, że w momencie kiedy powołujesz się na demony, przeklinasz siebie i swoją społeczność”. Zatem wolność religijna, musi być przede wszystkim odpowiedzialna. Nie powinna być wykorzystywania do promowania zła i odrzucenia autorytetów moralnych. Niestety wyznawcy zasady hulaj duszo piekła nie ma, często nie zdają sobie sprawy, że ze złem nie można żartować, ani go do siebie zapraszać.

 

Źródło: CNA, kf

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.