Naukowcy z uniwersytetu w Cambridge opracowali szczepionkę przeciw fake newsom!
Fot.: pixabaycom CC0 Public Domain Free Na podstawie badań, których wyniki zostały opublikowane w Journal of Risk Research została opracowana gra, dająca jej użytkownikom możliwość wcielenia się w rolę producentów fake newsów. Poprzez takie doświadczenie, sam gracz ma uodpornić się i przez to chronić przed wpływem manipulacji w sieci.
Badania zostały przeprowadzone w University's Social Decision-Making Laboratory. Dyrektor laboratorium badawczego, dr Sander van der Linden, powiedział: "Szczepionka biologiczna wprowadza niewielką dawkę choroby, aby zbudować odporność. Podobnie, funkcjonująca w psychologii teoria inokulacji sugeruje, że wystawienie na słabą wersję argumentu sprawia, że łatwiej jest go odeprzeć w konfrontacji z wersją bardziej przekonującą na zasadzie: Jeśli wiesz, jak to jest chodzić w butach kogoś, kto aktywnie próbuje cię oszukać, masz większą zdolność dostrzegania i przeciwstawiania się technikom oszustwa.”
Gracze zakładają strony z fake newsami i są zachęcani do manipulowania reakcją publiczną na drażliwe tematy, takie jak zmiana klimatu czy inżynieria genetyczna. Gra działa na różnych poziomach, obejmując zarówno dziwaczne wymyślone teorie spiskowe, jak również historie wyglądające na autentyczne.
Gra jest darmowa i może być pobrana ze strony internetowej fakenewsgame.org.
Cyberwojna. Wojna bez amunicji?
To pierwsza na naszym rynku taka książka rodzimego autora.
Opisane wydarzenia, analizy i prognozy nie są bynajmniej dziełem fikcji literackiej. Nie są wyssaną z palca czarną wizją przyszłości. Są niestety jak najbardziej realne. Konflikty wojenne w cyberprzestrzeni, wykorzystywanie potencjału tkwiącego w komputerach, inwigilacja każdego z nas przez globalne sieci – jeszcze do niedawna znaleźć to można było jedynie na kartach powieści science fiction.
Warto w tym miejscu przytoczyć również kilka najbardziej podstawowych porad, w rozpoznaniu i zwalczaniu fake newsów:
Bądź sceptyczny wobec nagłówków. Nagłówki fałszywych wiadomości są często chwytliwe i zawierają wiele dużych liter i wykrzykników.
Przyjrzyj się dokładnie adresowi URL. Wiele fałszywych wiadomości naśladuje autentyczne źródła wiadomości, wprowadzając niewielkie zmiany w adresie URL.
Uważaj na nietypowe formatowanie. Wiele fałszywych wiadomości często zawiera błędy ortograficzne i gramatyczne oraz odznacza się chaotycznym układem.
Sprawdź zdjęcia. Fałszywe newsy często zawierają zmanipulowane obrazy lub filmy.
Sprawdź daty. Fałszywe wiadomości mogą zawierać terminy, które nie mają sensu lub daty wydarzeń, które są błędne lub zostały zmienione.
Niektóre historie są celowo fałszywe. Zastanów się krytycznie nad czytanymi historiami i dziel się tylko artykułami, o których wiesz, że są wiarygodne.
Sprawdź dowody. Sprawdź źródła autora, aby potwierdzić, że są dokładne. Brak dowodów lub poleganie na nienazwanych ekspertach może oznaczać fałszywe wiadomości.
Czy historia jest żartem? Czasami trudno jest odróżnić fałszywe wiadomości od artykułów humoru. Sprawdź, czy źródło jest znane z parodii oraz czy szczegóły i ton opowieści sugerują, że może to być tylko zabawa.
Źródło: The Telegraph, BM
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.