Naukowcy ostrzegają: wydobywanie gazu ziemnego zanieczyszcza wodę pitną!

Naukowcy ostrzegają: wydobywanie gazu ziemnego zanieczyszcza wodę pitną!

Rurociągi dostarczające gaz ziemny do głównego zbiornika.    Fot.: Glen Dillon/3.0/Wikimedia commons Rurociągi dostarczające gaz ziemny do głównego zbiornika. Fot.: Glen Dillon/3.0/Wikimedia commons Wiele przeprowadzonych w Teksasie badań wykazało występowanie szkodliwych bakterii w wodach gruntowych w pobliżu miejsc wydobycia gazu ziemnego. Naukowcy z University of Texas w Arlington wykazali, że niektóre bakterie mogą żyć w wodzie, która została zanieczyszczona chemikaliami biorącymi udział w wydobyciu gazu ziemnego.

Kevin Schug, dyrektor w Laboratorium Współpracy Laboratoryjnej ds. Analiz Środowiskowych i Naprawczych ostrzegł przed możliwym zagrożeniem. „Nasze najnowsze opublikowane badania ujawniły, że szkodliwe bakterie mogą być dość powszechne w wodach gruntowych w Teksasie, szczególnie w wodach, które zawierają chemiczne zanieczyszczenia [związane z odwiertami]”.

Dzięki badaniom wykazano ścisły związek pomiędzy jakością wód podziemnych, a zbiorowiskami bakterii w pobliżu miejsc wydobycia ropy i gazu. Okazuje się, że występujące w tym środowisku bakterie stają się niezwykle odporne, dlatego mogą być oporne na antybiotyki i różnego rodzaju metody dezynfekcji, jak chlorowanie. Mimo, że firmy wydobywające gaz ziemny stosują specjalne betonowe uszczelnienia i prezentują się jako dbające o środowisko, bakterie przenikają do wody pitnej i trują mieszkańców.

Podwawelska kolęda. Poezja Leszka Długosza i fotografia Adama Bujaka

Podwawelska kolęda. Poezja Leszka Długosza i fotografia Adama Bujaka

Adam Bujak, Leszek Długosz

Adam Bujak, Leszek Długosz. Dwaj wielcy artyści krakowscy o olbrzymim dorobku, którzy wychowali się u stóp Wawelu. Ich twórczość – fotografia i poezja – związana jest ściśle z tradycją zarówno prastarej stolicy Polski, jak i całej naszej Ojczyzny. To twórczość głęboko przesiąknięta wiarą, cechująca się liryzmem, pięknem obrazu i słowa.

 

Zamieszkujący w pobliżu odwiertów ludzie skarżyli się na wysypkę skórną, problemy z oddychaniem oraz problemy jelitowo-żołądkowe. To było podstawą do rozpoczęcia badań, które tylko potwierdziły podejrzenia o skażeniu.

Kevin Schug twierdzi, że usunięcie zanieczyszczeń z wody będzie niezwykle trudne, jednak z uwagi na fakt, że bakterie są chorobotwórcze, takie zabiegi są konieczne.

Na całym świecie wydobywa się miliardy litrów gazu i ropy, liczne odwierty podobnie jak w Teksasie mogą przyczyniać się do zatrucia wody bakteriami, co może być niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale i całego ekosystemu.

 

Źródło: naturalnews, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.