Lewica w kampanii wyborczej dopuściła się profanacji wizerunku Matki Bożej z Guadalupe.

Lewica w kampanii wyborczej dopuściła się profanacji wizerunku Matki Bożej z Guadalupe.

 Stara Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe. / Źródło: Wikimedia / randreu Stara Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe. / Źródło: Wikimedia / randreu

 

1 lipca w Meksyku odbędą się wybory prezydenckie, jak również do obydwu izb parlamentu. Tymczasem po serwisach społecznościowych krąży zdjęcie ulotki wyborczej, która w bluźnierczy sposób wykorzystuje wizerunek Matki Bożej z Guadalupe, ze „znakiem zakazu” nałożonym na Jej postać. „Kościół katolicki jest częścią mafii władzy”, głosi słowny komentarz do obrazka. „Nie pozwólmy na manipulację, jakiej dopuszcza się Kościół katolicki za pomocą fanatyzmu i użycia różnych symboli jak bajka o Dziewicy z Guadalupe”.

Na ulotce widnieją loga różnych partii, między innymi lewicowego Movimiento Regeneración Nacional (Ruchu Odbudowy Narodu), nazywanego – od pierwszych sylab nazwy –  Morena. Lider tego ugrupowania, a jednocześnie kandydat na prezydenta, Andrés Manuel López Obrador odżegnał się od stosowania podobnych metod, określając zaistniałą sytuację jako „brudną wojnę”. Cytując przypuszczalnie XIX-wiecznego pisarza Ignacio Ramíreza „Nekromantę”, ateistę i masona (cóż za autorytet, skądinąd), zapewnił, że „klęka tam, gdzie lud”.

W związku z takim potraktowaniem powszechnie czczonego wizerunku Maryi Konferencja Episkopatu Meksyku wydała 20 maja stosowny komunikat: „Matka Boża z Guadalupe zawsze wspomagała jedność ludu meksykańskiego”, zaznaczyli w nim hierarchowie. „Potępiamy użycie Jej jako narzędzia [do siania] niezgody”. Prócz tego zaapelowali do odpowiednich władz o podjęcie stosownych kroków w celu zapobieżenia dalszemu wykorzystywaniu obrazów i symboli religijnych w kampanii wyborczej, co „powoduje wielki niepokój u wielu wierzących obywateli i stanowi poważny brak szacunku wobec nich”.

Zaznaczyli, iż Kościół szanuje kampanię wyborczą i działa w ramach dozwolonych przez prawo i konstytucję, zachęcając obywateli, by brali udział w wyborach w sposób wolny i odpowiedzialny. Zapewnili również o swojej modlitwie do Matki Bożej z Guadalupe w intencji pokoju, sprawiedliwości i wzajemnego poszanowania między wszystkimi sympatykami i bojownikami jakichkolwiek ugrupowań bądź koalicji podczas nadchodzących wydarzeń politycznych. 


Źródło: ACI Prensa, AM

 

Rok 1. Habemus Papam

Rok 1. Habemus Papam

Jan Paweł II, Adam Bujak, Arturo Mari

ROK 1. HABEMUS PAPAM to pierwszy album składający się na "Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II". Jest obszerną dokumentacją pierwszego roku apostolskiej posługi Jana Pawła II. Na 179 fotografiach autorstwa Adama Bujaka i Arturo Mari, przedstawiono najważniejsze spotkania, pielgrzymki i wydarzenia z tego czasu m. in.: Konklawe 14-16 października 1978 r., pierwszą Mszę św. Jana Pawła II, Mszę św.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.