Jerozolima: Wykrywacze metali na Wzgórzu Świątynnym zostają!

Jerozolima: Wykrywacze metali na Wzgórzu Świątynnym zostają!

Jerozolima jest od wieków ważnym miejscem kultu dla trzech głównych religii świata. Fot.: Berthold Werner/Wikimedia Commons Jerozolima jest od wieków ważnym miejscem kultu dla trzech głównych religii świata. Fot.: Berthold Werner/Wikimedia Commons Wzgórze Świątynne wielokrotnie było powodem konfliktów pomiędzy Izraelem, a Palestyną. W zeszły piątek muzułmanie zaatakowali dwóch izraelskich policjantów. W odpowiedzi Izraelczycy rozpoczęli instalację bramek z wykrywaczem metali na terenie Wzgórza Świątynnego. Podobne bramki są powszechnie używane w świątyniach na całym świecie. Palestyńczykom jednak nie spodobał się ten pomysł. Hamas nazwał to posunięcie wojną religijną i wezwał muzułmanów do wyjścia na ulice.

Nowe środki bezpieczeństwa, mają przyczynić się do zapewnienia spokoju w okolicy. Jednak zamiast zapewnić pokój, staje się zarzewiem konfliktu religijnego. Muzułmańscy przywódcy religijni, wezwali do masowych protestów w mieście jeżeli detektory nie zostaną usunięte. Nic nie dały wyjaśnianie Ministra Spraw Wewnętrznych Izraela, Gilada Erdana, który tłumaczył, że wykrywacze są konieczne do zapewnienia spokoju.

„Izraelska policja potrzebuje tych wykrywaczy metali, kontrole bezpieczeństwa mogą dać właściwą  odpowiedź na troskę o bezpieczeństwo. Zakładam, że istnieją na arenie międzynarodowej organy, które mogą spróbować uspokoić sytuację, ale w moich oczach nie ma powodu, dla którego sytuacja nie miałaby być spokojna”.

Tajemnice Ziemi Świętej

Tajemnice Ziemi Świętej

Adam Bujak

Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.

 

Palestyńczycy oskarżają Erdana, że nowe środki bezpieczeństwa są tak naprawdę próbą rozszerzenia przez Izrael kontroli nad terenem. Protesty muzułmanów przeciwko detektorom przewidziane są na dziś, ponieważ dla muzułmanów to piątek jest najważniejszym dniem tygodnia. Tego dnia dziesiątki tysięcy muzułmanów przychodzi do meczetów na modlitwę. Jeżeli do tego czasu detektory nie zostaną usunięte, może dojść do masowych protestów. Imamowie wzywają wiernych do zrezygnowania modlitwy w okolicznych meczetach, by zamiast tego udali się do głównego sanktuarium. Przywódcy duchowni liczą na sporą frekwencję podczas planowanego protestu.

Premier Izraela Binjamin Netanyahu zdecydował, że nie ugnie się presji, wbrew zaleceniom różnych instytucji z całego świata, że bramki musza zostać. „Izrael zobowiązuje się utrzymać status quo na Wzgórzu Świątynnym i swobodę dostępu do świętych miejsc”, powiedział szef MSZ.

Wzgórze Świątynne jest niezwykle ważnym miejscem kultu zarówno dla wyznawców judaizmu jak i muzułmanów. W starożytności w tym miejscu znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce judaizmu. W VII wieku Jerozolima znalazła się w rękach muzułmanów, którzy utworzyli na wzgórzu meczet Al-Aksa. Jest to trzecia pod względem ważności świątynia muzułmańska. Dziś muzułmanie modlą się w swoim meczecie, zaś Żydzi odprawiają modlitwy przed znajdującą się w pobliżu Ścianą Płaczu.

 

Źródło: Reuters, kf

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.