Francuskojęzyczna Wikipedia krytykowana za brak parytetu
Okazuje się, że oprócz mężczyzn, katolików, białych i osób heteroseksualnych jest jeszcze ktoś, kto notorycznie dyskryminuje kobiety. Tym „kimś” jest internet. Jednym z dowodów na to ma być francuskojęzyczna edycja Wikipedii, gdzie istnieje 450 tys. haseł biograficznych poświęconych mężczyznom, a jedynie 75 tys. kobietom. Dysproporcja wynosi zatem 6:1.
Szwajcarski urząd ds. równego traktowania i rodziny w Wallis stwierdził, że tak być nie może, a Wikipedia musi się stać bardziej kobieca. Powodem braku haseł, których bohaterkami są kobiety, ma być według tego urzędu fakt, że 80% redaktorów internetowej encyklopedii to mężczyźni. Zorganizowano więc kursy dla kobiet, na których mogą się nauczyć edytować Wikipedię i wzbogacić ją o hasła dotyczące płci pięknej. Koszty ponosi oczywiście podatnik, gdyż kursy opłacane są przez państwo.
Tymczasem szwajcarski polityk Claudio Zanetti z Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) uważa, że „organizowanie tego typu kursów nie może być zadaniem państwa. Sprawa ta jednak pokazuje także, że urzędy ds. równego traktowania nie mają już nic do roboty. Muszą wymyślać sobie takie zadanie, aby nie stracić podstaw swego istnienia. Praca w internecie nie wymaga siły fizycznej, więc kobiety nie mają tutaj żadnych minusów. Każdy, kto chce, może uczestniczyć w internecie i być aktywny w Wikipedii, ale nie można kobiet do tego zmuszać”.
Wikipedia przeżywa pewien kryzys, jedna trzecia osób współpracujących z elektroniczną encyklopedią zrezygnowała z udziału w tym projekcie. Brak ludzi stara się więc ona zrekompensować przypisując większą rolę botom, czyli automatycznym algorytmom sprawdzającym artykuły. Istnieje obawa, że ich działanie będzie zabarwione ideologicznie.
Źródło: 24 heures
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.