Dramat w Indiach. Poziom zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekroczył wszelkie normy!
Smog wiszący nad miastem Delhi. Fot.:wili hybrid/2.0 Generic/Wikimedia commons Poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy Indii, Delhi osiągnął krytyczny pułap. Smog dosłownie przykrył miasto grubą, dławiącą warstwą. PM2.5, który został przez WHO uznany za najbardziej szkodliwy pył zawieszony, w wielu miejscach stolicy znalazł się poza skalą.
Jakość powietrza w Delhi pogarsza się każdego roku wraz z nadejściem zimy, gdyż chłodne powietrze zatrzymuje zanieczyszczenia blisko ziemi. Wilgotne powietrze i brak wiatru zatrzymuje zanieczyszczone powietrze. Oprócz działających fabryk i elektrowni węglowych, smog produkowany jest przez silniki pojazdów. Zanieczyszczenia wzmagają petardy puszczane z okazji obchodzonego przez kilka dni hinduistycznego święta świateł Diwali. Problem pogłębia również wypalanie ściernisk po żniwie. Mimo odgórnego zakazu, jest to powszechna praktyka wśród indyjskich rolników.
Indyjskie Stowarzyszenie Medyczne ogłosiło stan wyjątkowy i powiadomiło, że poziom zanieczyszczeń PM2.5 osiągnął 703 mikrogramy na metr sześcienny. „Wprowadziliśmy w Delhi stan wyjątkowy dla zdrowia publicznego, ponieważ poziom zanieczyszczenia jest na alarmującym poziomie”. Dla porównania, w Polsce dopuszczalnym poziomem jest 50 mikrogramów na metr sześcienny, z kolei poziomem alarmowym 300 mikrogramów na metr sześcienny. Zatem PM2.5 w Indiach ponad dwukrotnie przekroczył niebezpieczny dla zdrowia stan alarmowy. Krishan Kumar Aggarwal, przewodniczący Indyjskiego Stowarzyszenie Medycznego stwierdził, iż „władze Delhi muszą dołożyć wszelkich możliwych starań, aby ograniczyć to zagrożenie”.
Poezje zebrane. Tryptyk rzymski
Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.
Już w 2014 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała Delhi za najbardziej zanieczyszczoną stolicę świata. Jakość powietrza w indyjskim mieście była wtedy gorsza niż w Pekinie, który uchodzi za jedno z najbardziej dotkniętych smogiem miast świata. W tym samym roku Indie podjęły się tymczasowego zamknięcia elektrowni w Delhi oraz ograniczenia ilości samochodów na drogach.
Dr Arvind Kumar, specjalizujący się w chirurgii klatki piersiowej w szpitalu Sir Ganga Ram powiedział, że oddziaływanie tak zanieczyszczonego w Delhi powietrza na organizm człowieka, można porównać do wypalania 50 papierosów dziennie. „Znajdujemy się w stanie zagrożenia medycznego, szkoły powinny zostać zamknięte, musimy obniżyć te poziomy. [Wdychając takie powietrze] wszyscy skracamy swoje życie”.
Lekarze wezwali głowę stolicy do odwołania zbliżającego się półmaratonu. Bieg w takich okolicznościach może przynieść katastrofalne konsekwencje dla zdrowia. Wysiłek fizyczny w takich warunkach może doprowadzić do ataków astmy, pogorszyć stan płuc oraz wzmóc ryzyko wystąpienia zawału, czy udaru. Firma telekomunikacyjna Airtel, która ma sponsorować wydarzenie, zagroziła, że wycofa się jeżeli władze nie podejmą odpowiednich działań.
Źródło: the guardian, kf
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.