Atak na szkolne jasełka i kultywowanie tradycji w polskich szkołach!
Jasełka wystawiane przez dzieci, to piękna tradycja w wielu polskich szkołach. Fot.: Goto/CC-BY-SA-2.0/wikimedia commons Szkolne jasełka i wspólne kolędowanie, są już tradycją w polskich szkołach. Każdego roku przed Świętami Bożego Narodzenia, dzieci i młodzież angażują się w jasełka, które później pokazywane są przed rodzicami, dziadkami, a czasem także w kościele. To normalne, że na lekcjach religii, muzyki, czy na godzinie wychowawczej, w okresie przedświątecznym dzieci uczą się przepięknych polskich kolęd.
Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice są z tego zadowoleni. Co więcej są tacy, którzy postanowili z tym walczyć! Rodzice dzieci, które nie uczestniczą w świątecznych wydarzeniach, żądają całkowitego zaprzestania organizowania przez szkoły jasełek i kolędowania. Swoje stanowisko popierają „świeckością szkoły”.
Instytut Ordo Iuris otrzymał w ciągu ostatnich tygodni kilka zgłoszeń od rodziców, którzy spotkali się z wrogą postawą wobec kultywowania polskiej tradycji. Dr Marcin Olszówka, analityk Ordo Iuris zapewnił o udzieleniu potrzebnego wsparcia rodzicom, którzy spotkali się z próbą wyrugowania jasełek ze szkół. „Po udzieleniu wskazówek jak reagować, jakich argumentów używać w dyskusji, udało nam się skutecznie udaremnić kilka prób zablokowania jasełek w szkołach i przedszkolach. Rodzice muszą być świadomi, że prawo stoi po ich stronie i powinni sprzeciwiać się praktykom, których celem jest dyskryminacja katolików i ich wartości”.
Rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie z wiarą katolicką i w duchu narodowych tradycji, tak mocno zakorzenionych w chrześcijaństwie. Oczywiście rodzice, którzy nie kultywują polskiej tradycji, mają prawo nie pozwalać swoim pociechom uczestnictwa w jasełkach, czy wspólnym kolędowaniu. Nie mają jednak prawa odbierać tego innym dzieciom, gdyż jest to uderzenie w tożsamość kulturową polskich rodzin. „Prawo do wystawiania jasełek oraz śpiewania kolęd w szkołach i przedszkolach, ma przede wszystkich charakter kulturowy i stanowi fragment tożsamości konstytucyjnej państwa polskiego. Oczywiście, jasełka i kolędy zawsze w mniejszym lub większym stopniu zachowują charakter religijny, niemniej w przypadku organizowania w placówkach edukacyjnych walor kulturowy zdecydowanie przeważa”, możemy przeczytać na stronie Ordo Iuris.
Instytut przypomina, iż za obroną wartości i tradycji stoi również polskie prawo. Zgodnie z preambułą ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe nauczanie i wychowanie ma respektować chrześcijański system wartości i służyć rozwijaniu poczucia poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, którego elementem są jasełka i kolędy oraz uroczyste obchodzenie m.in. Świąt Bożego Narodzenia. Co więcej, zgodnie z art. 13 ustawy o systemie oświaty w szkole i placówkach publicznych, jako instytucjach publicznych, ciąży obowiązek umożliwienia uczniom podtrzymywania ich tożsamości narodowej i religijnej, czego sposobem z pewnością jest wystawianie jasełek, śpiewanie kolęd oraz obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia. To prawo wynika również z Konstytucji RP.
Źródło: Ordo Iuris, kf
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.