W kraju nękanym przez radykalny islam doszło do pięknego przykładu pokojowego współistnienia.

W kraju nękanym przez radykalny islam doszło do pięknego przykładu pokojowego współistnienia.

Wspólny posiłek spożywany po zachodzie słońca. Fot.: AsiaNews@YouTube Wspólny posiłek spożywany po zachodzie słońca. Fot.: AsiaNews@YouTube

Chrześcijańscy i sikhijscy studenci z Lahore spotkali się z muzułmańskimi kolegami na wspólnej kolacji, stanowiącej dla wyznawców islamu iftar, czyli posiłek spożywany po zachodzie słońca podczas Ramadanu. „Annual Interfaith Iftar Dinner”, jak nazywa się wydarzenie, odbyła się 2 czerwca w jezuickim centrum edukacyjnym Loyola Hall. Organizatorem imprezy była organizacja Youth Development Foundation (YDF), skupiająca młodych Pakistańczyków z różnych środowisk, pracująca nad porozumieniem pomiędzy przedstawicielami różnych wiar i wspólnym budowaniem zgodnego wielokulturowego społeczeństwa. YDF zaprezentowała także pokaz krótkich filmów dokumentalnych pokazujących przykłady zgodnego współistnienia w różnych miejscach kultu na terenie całego kraju.

Według dyrektora wykonawczego YDF, katolika Shahida Rehmata, miejsce wydarzenia zostało wybrane właśnie w tym celu, aby rozprawić się z pokutującymi wciąż jeszcze w społeczeństwie mitami. Ramadan, jak twierdzi, stanowi doskonałą okazję dla stworzenia międzyreligijnej harmonii oraz wzajemnego zrozumienia.

Jeden z uczestników, 20-letni Dawood Ali, wspomniał, iż dla jego muzułmańskich sąsiadów i przyjaciół – których pięciu przyprowadził do jezuickiego centrum – już sama perspektywa spotkania z chrześcijanami i sikhami przy wspólnym posiłku była „emocjonująca”. Z zapałem odkrywali łączące ich podobieństwa i – jak przyznał na koniec Ali – „zrobili sobie wspólnie mnóstwo selfies”.

Źródło: Asia News, AM

 

Asyż. Nadzieja świata

Asyż. Nadzieja świata

Jan Paweł II, Adam Bujak

Artystyczna relacja o sprawach dziś najistotniejszych dla całego świata, o pojednaniu religii i odrzuceniu odwiecznych waśni i nienawiści w obliczu jednego Boga. Nakłania do tego w swych homiliach i przemówieniach największy autorytet moralny naszych czasów, Jan Paweł II. Spotkania w Asyżu w 1986 r. i 2002 r. przywódców 40 religii u grobu św. Biedaczyny ukazane zostały w książce na tle fascynującej scenerii średniowiecznych zabytków.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.