Siedziba prymasa Holandii może zostać sprzedana

Siedziba prymasa Holandii może zostać sprzedana

Katedra św. Katarzyny w Utrechcie. Fot. Wikimedia Katedra św. Katarzyny w Utrechcie. Fot. Wikimedia

Powodem są wzrastające koszty utrzymania.

Katedra św. Katarzyny w Utrechcie zostanie przypuszczalnie zamknięta i sprzedana z powodu wciąż zmniejszającej się liczby wiernych, co podnosi koszty utrzymania zabytkowego budynku. Potencjalnym nabywcą będzie muzeum sztuki religijnej Museum Catharijneconvent, które powstało na miejscu dawnego klasztoru.

Grupa parafian opublikowała w Internecie petycję, która zebrała ponad 1600 podpisów. Według autorów petycji zamknięcie katedry i tym samym usunięcie widoczności katolicyzmu w centrum miasta powstrzyma przyszły wzrost wspólnoty.

Katedra świętej Katarzyny została pierwotnie wybudowana jako część karmelickiego klasztoru męskiego na przełomie XV i XVI w. W 1580 r. podczas reformacji została przekazana kalwinistom. Do Kościoła katolickiego powróciła w XIX w., a katedrą stała się po ponownym ustanowieniu archidiecezji utrechckiej.

Według historyka Kościoła Petera Nessena krytyka tego rozwiązania wychodzi nie tylko ze strony wiernych oraz duszpasterza parafii, ale także mediów społecznościowych, co czyni zdumiewającym to, że prymas Holandii, kard. Wim Eijk, jak dotąd nie sprzeciwił się sprzedaży katedry. Jeśli dojdzie ona do skutku, siedziba prymasa zostanie prawdopodobnie przeniesiona do utrechckiej parafii św. Augustyna albo do kościoła w Appeldoorn, ponad 60 km na wschód od Utrechtu. Jak dodaje historyk, będzie to pierwszy przypadek przeniesienia holenderskiej siedziby biskupiej z powodu problemów finansowych oraz niskiej liczby wiernych.

Liczba katolików w archidiecezji utrechckiej spadła z 942 tys. w 1980 r. do 750 tys. w 2014. Do 2017 r. nieznacznie wzrosła do prawie 754 tys.

 

Źródło: CNA

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.