Św. Jan Piotr Neel – oddał życie, bo nie wyparł się wiary

Św. Jan Piotr Neel – oddał życie, bo nie wyparł się wiary

Widok wsi w południowej prowincji Chin Kuejczou. Fot. Wikimedia Widok wsi w południowej prowincji Chin Kuejczou. Fot. Wikimedia

Kuejczou, prowincja w południowych Chinach, to dla wielu nieznany i obco brzmiący zakątek w Państwie Środka. Za tajemniczą nazwą kryją się wspaniałe miejsca, pełne postrzępionych szczytów, krasowych jaskiń i wodospadów. Obszar ten znany jest z jednych z najważniejszych na świecie krajobrazów krasowych i zamieszkiwany przez mniejszości narodowe takie jak Yao, Miao, Yi, Qiang, Dong, Zhuang, Buyei, Bai, Tujia, Gelao czy Shui.

To właśnie w tym przysłowiowym raju na ziemi żył i zginął męczeńską śmiercią misjonarz i święty Kościoła katolickiego Jan Piotr Neel. Dziś ten święty obchodzi swoje wspomnienie.

Św. Jan Piotr Neel Św. Jan Piotr Neel

Nim św. Jan trafił do Chin, został członkiem Francuskiego Stowarzyszenia Misji Zagranicznych. Tuż po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1858, wysłano go na misje do prowincji Kuejczou w Chinach. Spędził tam rok, ucząc się miejscowego języka. Po tym czasie został pasterzem dwudziestu małych parafii w okolicach miasta Guiyang. W 1861 otworzył nową stację misyjną w Kuejczou razem z czwórką współpracowników: Łucją Yi Zhenmei, Janem Zhang Tianshen, Marcinem Wu Xuesheng i Janem Chen Xianheng.

Wszyscy oni zostali schwytani. Jan Neel był torturowany i grożono mu śmiercią, jeżeli nie wyprze się swojej wiary. Został ścięty jako pierwszy z ich piątki. Głowy męczenników zostały powieszone na bramie miasta jako ostrzeżenie dla chętnych do wyznawania chrześcijaństwa. Jednak w nocy kilku katolików zdjęło je w tajemnicy i pochowało w starym grobowcu biskupa Pai.

Razem z Łucją Yi Zhenmei, Janem Zhang Tianshen, Marcinem Wu Xuesheng i Janem Chen Xianheng Jan Neel należy do grupy męczenników z Kuejczou. Zostali oni beatyfikowani 2 maja 1909 roku. przez Piusa X. Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 roku przez Jana Pawła II.

Życie św. Brata Alberta. Biografia ilustrowana

Życie św. Brata Alberta. Biografia ilustrowana

Jolanta Sosnowska, Zygmunt Wierciak

Biograficzna, ilustrowana opowieść o polskim świętym - Bracie Albercie Chmielowskim.
Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama Chmielowskiego, którego imię zakonne Brat Albert stało się w Polsce powszechnie znane już pod koniec XIX wieku. Te trzy rodzaje działalności i te trzy postawy życiowe zostały pięknie ukazane w niezwykłej książce.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.