Niesamowita afrykańska święta Józefina Bakhita inspiruje papieży

Niesamowita afrykańska święta Józefina Bakhita inspiruje papieży

Józefina Bakhita Józefina Bakhita

„Wszyscy możemy i musimy współpracować, demaskując przypadki wyzysku i niewolnictwa mężczyzn, kobiet i dzieci. Modlitwa jest siłą, która podtrzymuje nasze wspólne zaangażowanie” – powiedział papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański.

Ojciec Święty wezwał do zaprzestania handlu ludźmi, zachęcając katolików do modlitwy o wstawiennictwo św. Józefiny Bakhity, patronki ofiar handlu ludźmi. „Niech sam Bóg uwolni wszystkich tych, którzy byli zagrożeni, ranni lub źle traktowani przez niewolnictwo i handel ludźmi. On przynosi ulgę tym, którzy przeżywają to niewolnictwo, i uczy ich, aby widzieli Jezusa jako wzór wiary i nadziei, aby mogli uzdrowić swoje rany” – modlił się.

Warto wiedzieć, że ta niezwykła afrykańska święta zainspirowała Ojca Świętego Benedykta XVI do napisania jednego z punktów encykliki Spe salvi poświęconej refleksji nad chrześcijańską nadzieją. Jest to nadzieja, która – jak pisze św. Paweł w Liście do Efezjan – zbawia i przywraca wolność każdemu człowiekowi. Według papieża wystarczy otworzyć się na chrześcijańską koncepcję Boga, by doświadczyć miłości, poczucia bezpieczeństwa oraz ludzkiej godności z jej niezbywalnymi prawami.

Józefina Bakhita urodziła się około 1869 roku – sama nie znała precyzyjnej daty – w Darfurze w Sudanie. W wieku dziewięciu lat została porwana przez handlarzy niewolników, była bita i pięć razy sprzedawana na targach niewolników w Sudanie. Ostatecznie jako niewolnica znalazła się na służbie u matki i żony pewnego generała, gdzie każdego dnia była chłostana do krwi. Pozostały jej po tym do końca życia 144 blizny. W 1882 roku została kupiona dla włoskiego konsula Callista Legnaniego, który wobec ofensywy mahdystów powrócił do Włoch.

Bakhita 9 stycznia 1896 roku przyjęła chrzest, bierzmowanie i pierwszą Komunię św. z rąk patriarchy Wenecji. 8 grudnia 1896 roku w Weronie złożyła śluby w Zgromadzeniu Sióstr Kanosjanek i odtąd – poza swoimi zajęciami w zakrystii i na portierni klasztoru – podczas wielu podróży po Włoszech starała się zachęcać do misji; odczuwała konieczność propagowania wolności, którą zyskała w spotkaniu z Bogiem.

„Wolność powinna być dawana innym, możliwie jak największej liczbie osób. Nadziei, która się w niej zrodziła i ją ‘odkupiła’, nie mogła zachować dla siebie samej. Musiała dotrzeć do wielu, dotrzeć do wszystkich” – pisze Benedykt XVI.

PAKIET Hetman Chrystusa, Tomy 1 i 2 w cenie 120 zł

PAKIET Hetman Chrystusa, Tomy 1 i 2 w cenie 120 zł

Jolanta Sosnowska

Oba dotychczas wydane przez nas tomy biografii św Jana Pawła II ,,Hetman Chrystusa'' w specjalnej cenie 120 złotych + wysyłka gratis!

Biografia papieża napisana przez Jolante Sosonwską, zaplanowana na 4 tomy, to piękna propozycja dla naszych Czytelników w roku 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Tom pierwszy to nasz absolutny  bestseller, natomiast tom drugi - dzień po oficjalnej premierze już wchodzi do pakietu promocyjnego.

 Handel istotami ludzkimi opiera się też na niedostrzeganiu problemu. Społeczeństwo pozostaje najczęściej bierne wobec ofiar handlu ludźmi, przechodząc obojętnie obok żebrzących dzieci romskiego pochodzenia czy przejeżdżając obok prostytuujących się cudzoziemek.

Handel ludźmi, będący współczesną formą niewolnictwa, jest realnym i poważnym problemem oraz różnorodnym zjawiskiem, które wciąż ulega ewolucji. Pomimo że niewolnictwo jest nielegalne, zdarza się niemal wszędzie. Ten proceder przynosi przestępcom ogromne zyski przy bardzo niskim ryzyku. Wyprzedził handel bronią i stał się drugą, tuż po handlu narkotykami, najbardziej dochodową działalnością dla różnej wielkości grup przestępczych.

Wiedza na temat handlu ludźmi jest szacunkowa. Opisując rozmiary zjawiska, często porównuje się je do góry lodowej, która jest widoczna nad powierzchnią wody w około 1/9 części swojej masy. W przypadku handlu ludźmi w oficjalnych statystykach organów ścigania zawarte są tylko te sprawy, o których organy te zostały poinformowane. Przestępstwo handlu istotami ludzkimi cechuje „ciemna liczba”. Ofiary nie zawsze składają zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, często są deportowane, tracą życie. Ujawnionych przypadków jest niewiele. Niejednokrotnie ofiary zostają błędnie zakwalifikowane. Mogą zostać uznane np. za nielegalnych imigrantów lub osoby prostytuujące się. W dokumentach dotyczących skali zjawiska widać ogromne dysproporcje. Przykładem są dane dotyczące Polski jako kraju pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia ofiar.

Liczba ofiar handlu ludźmi w Polsce szacowana jest na 15 000 osób rocznie, natomiast dane Prokuratury Krajowej wskazują na 1708 ofiar zidentyfikowanych w ciągu 10 lat (w okresie 1995−2005). Według najnowszych danych opracowanych w Centralnym Zespole do Walki z Handlem Ludźmi w Centralnym Biurze Śledczym Komendy Głównej Policji w Warszawie, w ramach postępowań prowadzonych przez Policję w latach 2010−2012 stwierdzono 527 przypadków handlu ludźmi, w których łączna liczba podejrzanych wyniosła 52 osoby, a łączna liczba pokrzywdzonych – 209 osób.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.