W Hiszpanii usunięto krzyż z placu, gdyż uznano go za symbol frankistowski.

W Hiszpanii usunięto krzyż z placu, gdyż uznano go za symbol frankistowski.

Vall d’Uixó, Plaza de la Paz. Fot.: Google Vall d’Uixó, Plaza de la Paz. Fot.: Google

Według Prawa Pamięci Historycznej, które weszło w życie w Hiszpanii 26 grudnia 2007 r., wymagane jest usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich symboli upamiętniających i wychwalających przewrót wojskowy z 1936 r., wojnę domową oraz frankistowską dyktaturę. W praktyce jednak używa się niejednokrotnie tego zapisu, aby uzasadnić rugowanie elementów o konotacji chrześcijańskiej.

 Najnowszym przykładem takiego postępowania jest dzisiejsze wyburzenie kamiennego krzyża-pomnika. Krzyż znajdował się od ponad 70 lat na placu Pokoju w walenckiej miejscowości Vall d’Uixó. W 1979 r. ówczesny burmistrz, wywodzący się z Partii Komunistycznej, nakazał usunąć z pomnika elementy nawiązujące do wydarzeń wojny domowej oraz zmienić nazwę placu (który wcześniej nosił nazwę plac Męczenników), sam krzyż jednak pozostał wówczas na miejscu. 

Hiszpańskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Adwokatów zapowiedziało już skargę przeciwko aktualnej pani burmistrz, socjalistce Tanii Baños, która jeszcze wcześniej dała się poznać jako przeciwniczka obecności chrześcijaństwa w przestrzeni publicznej, zmieniając nazwy ulicom Świętej Rodziny i Jana Pawła II. Według przewodniczącej Stowarzyszenia, Polonii Castellanos, władze Vall d’Uixó wprowadziły organizację w błąd, twierdząc, iż nie planuje się rozbiórki, gdyż … Prawo Pamięci Historycznej tego nie nakazuje! Mimo to oraz pomimo internetowej petycji popartej podpisami ponad 13 tys. osób krzyż miał zostać zdemontowany nawet bez oczekiwania na decyzję sądową w tej sprawie.

Prace rozbiórkowe rankiem 5 czerwca zostały zahamowane przez grupę ok. 200 mieszkańców, którzy otoczyli monument klaszcząc w dłonie i skandując „¡Queremos la Cruz!” (czyli „Chcemy Krzyża!” lub „Kochamy Krzyż!”). Część z protestujących usiadła także na cokole. Robotnicy z obawy przed wypadkiem zmuszeni byli się wycofać. Następnego dnia, czyli dzisiaj, jednak prace dokończono pod nadzorem policji, która ogrodziła teren.

Źródło: Religión en Libertad, AM

 

Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga

Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga

Adam Bujak, kard. Stanisław Nagy

Zdecydowany głos w obronie krzyża w dobie otwartej walki z symbolem chrześcijańskiej wiary w szkołach, urzędach i tak zwanej przestrzeni publicznej. W imię fałszywie pojmowanej wolności i tolerancji walczy się nie tylko z odwiecznymi symbolami naszej wiary, lecz z nią samą. Na to zgody nie ma! Krzyż, znak męki i zwycięstwa Chrystusa od wieków inspiruje artystów do tworzenia wybitnych dzieł sztuki. Stanowi symbol chrześcijańskiej tradycji.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.