W Bahrajnie powstanie katolicka katedra pw. NMP Arabskiej!

W Bahrajnie powstanie katolicka katedra pw. NMP Arabskiej!

Bahrajn. Fot.: Wikimedia Bahrajn. Fot.: Wikimedia

20 czerwca uroczystą ceremonią rozpoczęły się prace nad wzniesieniem w mieście Awali w Bahrajnie katolickiej katedry pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Arabskiej. W uroczystości, w skład której wchodziła Liturgia Słowa, uczestniczyli m.in. ambasadorowie Włoch i Francji, przedstawiciel króla Bahrajnu, nuncjusz apostolski abp Francisco Montecillo Padilla oraz biskup wikariatu apostolskiego Arabii Północnej Camillo Ballin. Obecni byli również przedstawiciele krajów, które obejmuje wikariat: Bahrajnu, Kuwejtu, Kataru oraz Arabii Saudyjskiej.

W fundamenty mającego powstać budynku wmurowano „kapsułę czasu” zawierającą informacje o historii Kościoła katolickiego, historii Kościoła wikariatu oraz dodatkowe dane na temat katedry. Teren o powierzchni 9 tys. metrów kwadratowych, na którym ma stanąć świątynia, został nieoczekiwanie podarowany chrześcijanom w święto Matki Boskiej z Lourdes 11 lutego 2013 r. przez króla Bahrajnu Hamada Bin Isa Al Khalifa z przeznaczeniem na cele kultu religijnego.
Spory udział, także finansowy, w tym przedsięwzięciu ma Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dyrektorem jego projektów na Bliskim Wschodzie jest Polak, ks. prof. Andrzej Halemba, który był również obecny na ceremonii. Oprócz samej świątyni, mającej zaspokoić potrzeby duchowe prawie 5 mln wiernych zamieszkujących kraje objęte wikariatem, powstanie także budynek, gdzie będą odbywać się spotkania i szkolenia.

Jest to szczególnie ważne dla miejscowych katolików, rekrutujących się głównie spośród imigrantów z Filipin, Indii i Bangladeszu. Pracują oni głównie jako robotnicy na dniówkę lub służba domowa, aby wspierać pozostawione w kraju rodziny. Jako mniejszość zarówno etniczna, jak i religijna często stają się obiektem dyskryminacji i bywają zmuszani do pracy w wyjątkowo ciężkich warunkach, np. w temperaturze 47°C, jak ujawnił ks. prof. Halemba na portalu internetowym hiszpańskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Zapowiedział również, że nowo powstały budynek przy katedrze umożliwi prowadzenie lekcji języka angielskiego i kursów przybliżających imigrantom lokalną kulturę, co pomoże im funkcjonować w nowym środowisku i uchroni przed niebezpieczeństwami, na jakie są narażeni ci, którzy nawet mimowolnie urażają mieszkańców.

Żródło: ACN España, AM

 

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.