W Bahrajnie powstanie katolicka katedra pw. NMP Arabskiej!
20 czerwca uroczystą ceremonią rozpoczęły się prace nad wzniesieniem w mieście Awali w Bahrajnie katolickiej katedry pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Arabskiej. W uroczystości, w skład której wchodziła Liturgia Słowa, uczestniczyli m.in. ambasadorowie Włoch i Francji, przedstawiciel króla Bahrajnu, nuncjusz apostolski abp Francisco Montecillo Padilla oraz biskup wikariatu apostolskiego Arabii Północnej Camillo Ballin. Obecni byli również przedstawiciele krajów, które obejmuje wikariat: Bahrajnu, Kuwejtu, Kataru oraz Arabii Saudyjskiej.
W fundamenty mającego powstać budynku wmurowano „kapsułę czasu” zawierającą informacje o historii Kościoła katolickiego, historii Kościoła wikariatu oraz dodatkowe dane na temat katedry. Teren o powierzchni 9 tys. metrów kwadratowych, na którym ma stanąć świątynia, został nieoczekiwanie podarowany chrześcijanom w święto Matki Boskiej z Lourdes 11 lutego 2013 r. przez króla Bahrajnu Hamada Bin Isa Al Khalifa z przeznaczeniem na cele kultu religijnego.
Spory udział, także finansowy, w tym przedsięwzięciu ma Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dyrektorem jego projektów na Bliskim Wschodzie jest Polak, ks. prof. Andrzej Halemba, który był również obecny na ceremonii. Oprócz samej świątyni, mającej zaspokoić potrzeby duchowe prawie 5 mln wiernych zamieszkujących kraje objęte wikariatem, powstanie także budynek, gdzie będą odbywać się spotkania i szkolenia.
Jest to szczególnie ważne dla miejscowych katolików, rekrutujących się głównie spośród imigrantów z Filipin, Indii i Bangladeszu. Pracują oni głównie jako robotnicy na dniówkę lub służba domowa, aby wspierać pozostawione w kraju rodziny. Jako mniejszość zarówno etniczna, jak i religijna często stają się obiektem dyskryminacji i bywają zmuszani do pracy w wyjątkowo ciężkich warunkach, np. w temperaturze 47°C, jak ujawnił ks. prof. Halemba na portalu internetowym hiszpańskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
Zapowiedział również, że nowo powstały budynek przy katedrze umożliwi prowadzenie lekcji języka angielskiego i kursów przybliżających imigrantom lokalną kulturę, co pomoże im funkcjonować w nowym środowisku i uchroni przed niebezpieczeństwami, na jakie są narażeni ci, którzy nawet mimowolnie urażają mieszkańców.
Żródło: ACN España, AM
Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka
Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.