Udaremniony zamach bombowy na kościół na przedmieściach Kairu

Udaremniony zamach bombowy na kościół na przedmieściach Kairu

Tragedii udało się zapobiec dzięki interwencji… imama z pobliskiego meczetu.

„Powinniśmy pozostawać blisko siebie, dbać jedni o drugich. Ci, którzy chcą atakować miejsca kultu, nie mają religii. Nie są muzułmanami ani chrześcijanami” – tak oświadczył egipski imam Saad Askar, dzięki interwencji którego udaremniono zamach bombowy na kościół na wschodnich przedmieściach Kairu. Wezwana przez muzułmańskiego przywódcę policja zdołała rozbroić dwa z trzech podłożonych ładunków wybuchowych; trzeci eksplodował, zabijając na miejscu funkcjonariusza.

Rzecz wydarzyła się wieczorem 5 stycznia, podczas obchodów Wigilii Bożego Narodzenia przez Kościół koptyjski. Celem ataku był kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Ezbat al-Haganah, Nasr City na przedmieściach Kairu. Zatrudniony w pobliskim meczecie Diaa al-Haq 63-letni człowiek o nazwisku Gouda Shabaan Khalifa oraz imam Saad Askat zauważyli w okolicy mężczyznę niosącego podejrzany pakunek.

Co ich zaniepokoiło, to fakt, że ów człowiek – według tego, co zeznali dwaj studenci uniwersytetu al-Azhar – czym prędzej uciekł, pozostawiwszy swój podejrzany pakunek w pobliżu kościoła. Wezwana na miejsce policja stwierdziła, iż była to walizka na kółkach, zawierająca trzy ładunki wybuchowe. Dwa z nich udało się rozbroić funkcjonariuszowi policji Mustafie Ebeidowi; trzeci wybuchł, powodując natychmiastową śmierć policjanta.

Źródła lokalne informują, że celem ataku byli koptyjscy chrześcijanie przygotowujący się do obchodów świąt Bożego Narodzenia. Imam Askar był obecny na miejscu, za pomocą mikrofonu wzywając chrześcijan do opuszczenia kościoła. Jak mówi, widział torbę przy wejściu. Siły bezpieczeństwa natychmiast interweniowały, tworząc kordon bezpieczeństwa. Po rozbrojeniu ładunków wybuchowych funkcjonariusze patrolowali teren, poszukując innych materiałów tego typu.

Chrześcijanie, głównie wyznawcy koptyjskiego Kościoła ortodoksyjnego, stanowią 10-procentową mniejszość w przeważnie muzułmańskim kraju, liczącym prawie 95 mln mieszkańców. Między rokiem 2016 a 2017 społeczność chrześcijańską dotknęła seria krwawych zamachów.

Przed świętami władze egipskie podniosły poziom ostrożności i wzmocniły ochronę wokół miejsc kultu. Kościoły i budynki chrześcijańskie są postrzegane jako „najsłabsze ogniwo” oraz łatwy cel dla fundamentalistów, który, według ekspertów, zapewnia międzynarodowe echo podobnych działań.

 

Źródło: Asia News, AM

Asyż. Nadzieja świata

Asyż. Nadzieja świata

Jan Paweł II, Adam Bujak

Artystyczna relacja o sprawach dziś najistotniejszych dla całego świata, o pojednaniu religii i odrzuceniu odwiecznych waśni i nienawiści w obliczu jednego Boga. Nakłania do tego w swych homiliach i przemówieniach największy autorytet moralny naszych czasów, Jan Paweł II. Spotkania w Asyżu w 1986 r. i 2002 r. przywódców 40 religii u grobu św. Biedaczyny ukazane zostały w książce na tle fascynującej scenerii średniowiecznych zabytków.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.