Św. Jan Paweł II jest skarbem na poziomie świętych Augustyna czy Tomasza z Akwinu i nigdy nie zostanie zapomniany.

Św. Jan Paweł II jest skarbem na poziomie świętych Augustyna czy Tomasza z Akwinu i nigdy nie zostanie zapomniany.

Konferencja Konferencja "Jan Paweł II i jego dziedzictwo" / Źródło: Vatican News - Italiano / YouTube

Watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin w przesłaniu rozpoczynającym konferencję poświęconej papieżowi z Polski zaznaczył, że prawdziwym dziedzictwem Jana Pawła II jest Sobór Watykański II, a soborowe nauczanie wyznaczało kierunek pontyfikatu Ojca Świętego niczym kompas.

Z kolei ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podkreślił, że wartość dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II jest skarbem, który nie ulegnie zapomnieniu i jest on na tym samym poziomie, co teksty świętego Augustyna czy św. Tomasza z Akwinu.

„Św. Jan Paweł II zostawił nam bardzo wiele bardzo głębokich tekstów, które mogą dziś być trochę zakurzone, dlatego, że pokolenia się zmieniają i jest moda także na nowość. Nawet jeśli coś jest wyrażone mniej trafnie, mniej głęboko, ale wyrażone zostało wczoraj, to ludzie na to często bardziej reagują – powiedział ks. prof. Mazurkiewicz. – Natomiast myślę, że dla nas, także jako tych, do których św. Jan Paweł II przemawiał bezpośrednio i na których wywarł olbrzymi wpływ, zadaniem jest to, żeby nie tylko powtarzać, lecz dalej prowadzić refleksję Jana Pawła II, czyli rozumieć ją w ten sposób, że Ojciec Święty odnosi się do nas w dzisiejszych warunkach. To jest nasze zadanie. Nie zamknąć w muzeum myśli Jana Pawła II, tylko nieustannie prowadzić nad tym tekstem refleksję, a ta nasza refleksja będzie ożywiała jego teksty.”

Na konferencji wśród uczestników byli obecni naoczni świadkowie pontyfikatu, np. abp Mieczysław Mokrzycki, jeden z osobistych sekretarzy Ojca Świętego, obecnie metropolita lwowski. W swoim wystąpieniu mówił o wkładzie Papieża Polaka w pojednanie z Kościołem prawosławnym.

„Jan Paweł II od samego początku wziął sobie do serca tę modlitwę: «Spraw, aby nastała jedna owczarnia i jeden pasterz». Ojciec Święty spotykał się z przedstawicielami Kościoła prawosławnego – powiedział abp Mokrzycki. – Bardzo zabiegał o spotkanie z patriarchą Moskwy. Różne spotkania i wspólne modlitwy przełamywały bariery. Mogliśmy to odczuć na nieoficjalnych spotkaniach. Nawet jeśli nie było oficjalnego zbliżenia, deklaracji, to jednak w spotkaniach osobistych, mniej urzędowych, było widać tę wielką rolę, jaką św. Jan Paweł II odegrał w przełamaniu barier. My tego osobiście doświadczamy. Na Ukrainie śmiało mogę pójść do arcybiskupa Patriarchatu Moskiewskiego. W Poczajowie, w wielkim sanktuarium prawosławnym, jesteśmy przyjmowani z wielkimi honorami.”

Jan Paweł II zostawił bogate, ponadczasowe dziedzictwo duchowe, które prowadzi przez życie kolejne pokolenia. Jego słowa pozostają w pamięci i sercach wiernych.

Konferencja została zorganizowana w czwartek, 26 kwietnia przez polską ambasadę Stolicy Apostolskiej w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Źródło: Radio Watykańskie, BT

 

Europa zjednoczona w Chrystusie

Europa zjednoczona w Chrystusie

Jan Paweł II

Pełna, zawierająca 82 teksty antologia wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat wspólnej Europy i jej chrześcijańskich korzeni, od czerwca 1979 do lipca 2002 r. Wielki Syn polskiej ziemi przez cały swój pontyfikat dążył i nawoływał do pojednania. Dziś, kiedy Stary Kontynent wydaje się zapominać o chrześcijańskich źródłach swej kultury, słowa Świętego powinny stać się dla Europejczyków, a przede wszystkim Polaków najpewniejszym drogowskazem. Papież udziela m.in.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.