Sekretarz generalny Luteranów wezwał do jedności z Kościołem katolickim.
Spotkanie ekumeniczne duchownych Kościołów, które miało miejsce w Hiszpanii w 2009 roku. Fot.: Eduardo Frei Ruiz Tagle/Wikimedia Commons Sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej, dr Martin Junge wezwał teologów do usuwania przeszkód w jedności z katolikami. W liście upamiętniającym 50. Rocznicę oficjalnego rozpoczęcia dialogu Luteranów z Papieską Radą do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, która zajmuje się działalnością ekumeniczną, wyraził swoją radość z postępów dialogu ekumenicznego.
Junge zaznaczył, że zbliżenie się do siebie Kościołów umożliwi wszystkim korzystanie z daru Bożej jedności. „Naszym zadaniem jako teologów i pasterzy nigdy nie powinno być wyjaśnianie, dlaczego brak jest jedności. Naszym zadaniem jest kreatywne i odważne usuwanie tych przeszkód, które wciąż uniemożliwiają nam korzystanie z daru Bożej jedności. Dziesięciolecia dialogu ekumenicznego, głębokie spotkania w modlitwie i namiętna wspólna służba cierpiącym ludziom na świecie przyniosły zaufanie, wzajemne zrozumienie i umiarkowany konsensus w podstawowych kwestiach wiary”.
Luterańsko-Katolicka Komisja ds. Jedności powstała w 1967 roku. Od tamtego czasu pochyla się nad kolejnymi sprawami, próbując budować dialog i jedność. Ze strony luterańskiej Komisji przewodniczy bp Eero Huovinen z Finlandii, natomiast ze strony katolickiej bp William Kenney z Wielkiej Brytanii. W 2009 roku rozpoczęła się już piąta runda rozmów, której głównym tematem jest „Chrzest i wzrastanie we wspólnocie”.
Wstańcie, chodźmy!
Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.
W dniach 18-25 lipca bieżącego roku, Luterańsko-Katolicka Komisja ds. Jedności spotkała się w Kamieniu Śląskim, w celu omówienia postępów i sporządzenia sprawozdania na temat Chrztu i jedności między Kościołami.
Sekretarz Generalny, Martin Junge w swoim liście prosił, aby strony nie poprzestawały w leczeniu złamanego Kościoła. Ponadto wyraził wdzięczność, za starania, jakie przez ostatnie 50 lat podejmowali zarówno katolicy jak i luteranie, gdyż lata wspólnego dialogu, zbliżyły ich tym samym do 500. rocznicy reformacji.
Przywódcy Kościoła luterańskiego, są zdania, że Reformacja jest procesem ciągłym. Nie jest czymś, co miało miejsce 500 lat temu i się skończyło. Dlatego tak ważna dla nich jest współpraca z Kościołem katolickim i odpowiedzialność w duchu ekumenizmu. „Chcieliśmy mieć pewność, że w rocznicę reformacji będziemy widzieć postęp ekumeniczny i jego kamienie milowe, zamiast zacierać to co zostało wypracowane”, komentuje Martin Junge, który wyraził również radość, z faktu, że raport wypracowany przez Komisję, zostanie przetłumaczony na 15 języków, dzięki czemu dotrze do szerszego grona odbiorów. Raport ma się ukazać na przełomie czerwca i lipca 2018 roku.
Źródło: lutheranworld, Catholic Culture, kf
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.