Przywódcy Kościoła w Chinach otwierają się na dialog ze Stolicą Apostolską!

Przywódcy Kościoła w Chinach otwierają się na dialog ze Stolicą Apostolską!

Przepiękna katedra w rzymskokatolickiej diecezji Dali, w zachodniej częsci Chin. Fot.: Xin/Wikimedia Commons Przepiękna katedra w rzymskokatolickiej diecezji Dali, w zachodniej części Chińskiej Republiki Ludowej. Fot.: Xin/Wikimedia Commons Przywódcy Stowarzyszenia Patriotycznego Chińskiego Kościoła Katolickiego chcą dialogu z Watykanem. Trwający od lat 50 XX wieku podział na Kościół oficjalny i Kościół podziemny ma szansę się zakończyć.

Relacja pomiędzy Kościołem w Chinach, a Stolicą Apostolską stała się bardziej otwarta na dialog. Rozmawiać ze sobą chcą również biskupi Kościoła patriotycznego i podziemnego. Jeszcze w roku 1949 w Chinach istniał silny Kościół katolicki, który zrzeszał ponad 3 miliony wiernych. Niestety pod wpływem komunizmu, który dążył do laicyzacji kraju, liczni misjonarze; zakonnicy, kapłani i biskupi, musieli opuścić kraj. Komunistyczne Chiny nie chciały, aby jakakolwiek siła z poza granic kraju miała wpływy w państwie. Za taką niepożądaną siłę został uznany Watykan. Mimo, że w Państwie Środka zakonników i księży chińskiego pochodzenia było dużo więcej niż misjonarzy, to Kościół pozostał tam bez biskupa. Tak rozpoczął się rozłam. Powstało Stowarzyszenia Patriotycznego Chińskiego Kościoła Katolickiego, które nie podlegało papieżowi oraz Kościół podziemny.

Obopólna chęć dialogu jest zatem nadzieją, na normalizację sytuacji. Doktor teologii, biskup Anthony Figueiredo, który w ciągu ostatniej dekady wielokrotnie miał okazję rozmawiać z chińskimi biskupami twierdzi, że „wzrost otwartości Kościołów chrześcijańskich, to bardzo znaczący punkt. Drugą kluczową zmianą jest otwarcie samych Chińczyków na rzeczywisty dialog z Kościołem w Rzymie. W zeszłym roku oficjalna delegacja [ze Stolicy Apostolskiej] pojechała do Pekinu, a członkowie [Kościoła w Chinach] przybyli do Rzymu, by rozmawiać o otwartości i uzyskać zalążek porozumienia. Jest pewne, że takie jest życzenie chińskich biskupów; pragną otwartości, pragną dialogu, pragną pomocy od Kościoła w Rzymie i Kościoła w Stanach Zjednoczonych szczególnie w dziedzinie formacji”.

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Adam Bujak, Marcin Bujak, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki, abp Henryk Hoser

Bez wątpienia Papież pokochał Polskę, a Polska pokochała papieża. Pielgrzymka Franciszka do naszej Ojczyzny z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wykorzystana została znakomicie przez obie strony do wzajemnego poznania się.



Siódme Forum Teologiczne w chińskim mieście Fuzhou rozpoczęło się 13 lipca bieżącego roku i skończy się dzisiaj. Rok temu w spotkaniu wzięło udział 24 biskupów, administratorzy apostolscy, rektorzy i dyrektorzy duchownych seminariów. W tym roku Forum Teologiczne spotkało się również ze świeckimi wiernymi z obydwu Kościołów, patriotycznego i podziemnego. A także z organizatorami różnych wspólnot prowadzących misyjne i charytatywne działania. „Byliśmy zaskoczeni tym, że na spotkaniach są nie tylko członkowie Kościoła patriotycznego, ale i podziemnego”, wspomina bp Figueiredo.

Powód zaproszenia do dialogu członków Kościoła podziemnego wyjaśnia jednak sprawozdanie na temat posiedzeń w 2016 roku. Biskupi oznajmili w nim, że wcielą w życie zachętę papieża Franciszka z Roku Miłosierdzia. Biskupi Kościoła patriotycznego wyrazili też, „wielką nadzieję” na normalizację stosunków miedzy Kościołem w Chinach, a Stolicą Apostolską. „Warto zauważyć głębokie pragnienie biskupów u normalizowania stosunków oraz smutek spowodowany trudami przeszłości”, mówią biskupi w sprawozdaniu. Raport zawiera również ubolewanie, że Kościół katolicki w Chinach od jakiegoś czasu wolniej się rozwija, a przyczyna tego może leżeć w widocznym zniekształceniu Kościoła w Chinach poprzez podział na kościół patriotyczny i podziemny, jak również poprzez brak porozumienia z Watykanem.  

Pierwszym ważnym krokiem, do porozumienia i zjednoczenia, będzie osiągnięcie porozumienia w sprawie nominacji biskupów w Chinach. Bp Figueiredo jest dobrej myśli „Z całą pewnością pragnieniem Jezusa Chrystusa jest, abyśmy stanowili jedno. Modlił się o to podczas Ostatniej Wieczerzy, dlatego rozłamy zawsze są skandalem. Jest to również skandal dla tych, którzy nie wierzą. Z pewnością połączenie Kościoła podziemnego z patriotycznym, będzie ważnym krokiem”.



Źródło: CNA, sinicum, kf

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.