Przełom w Indonezji! Rząd wprowadził wolność religijną.

Przełom w Indonezji! Rząd wprowadził wolność religijną.

Buddyjscy mnisi podczas święta Wesak.    Fot.:Hermitianta Prasetya Putra/2.0 Generic/Wikimedia Commons Buddyjscy mnisi podczas święta Wesak. Fot.:Hermitianta Prasetya Putra/2.0 Generic/Wikimedia Commons Jeszcze niedawno każdy obywatel Indonezji musiał określić swoje wyznanie wybierając spośród sześciu zatwierdzonych przez państwo religii. Każdy Indonezyjczyk musiał określić się jako muzułmanin, katolik, protestant, buddysta, hindus lub konfucjanista. Od 2013 roku informacja o wyznaniu musiała być także zamieszczona na dowodzie osobistym. Oczywiście obywatel miał również prawo pozostawić to miejsce puste, jednak wtedy musiał liczyć się z nieprzyjemnościami i ograniczeniem swobód obywatelskich.

Brak określenia swojego wyznania skutkował miedzy innymi niemożliwością rejestracji związku małżeńskiego, czy posiadania gruntów. Ponadto taki człowiek miał utrudniony dostęp do edukacji i wymiaru sprawiedliwości. Uchodzenie za ateistę, było w Indonezji traktowane jak przestępstwo.

Zniesienie przymusu określania swojej wiary w kraju, który w przeważającej części jest krajem muzułmańskim, jest przełomowym wydarzeniem. Decyzja zapadła jednomyślnie, zespół dziewięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego zdecydował w orzeczeniu, że zarówno zapisy prawne z 2013 roku, jak i podobne z 2006 roku, są niekonstytucyjne, dyskryminujące i niesprawiedliwe, a zatem nie mogą być prawnie wiążące.

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

Książka ta zrodziła się z ducha nowej ewangelizacji. Jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Piękną fotografię wspomaga mądre słowo. Artyści od wieków wykazując się wielką kreatywnością, pędzlem i dłutem próbowali zgłębić zawarte w Credo Boże tajemnice.

 

Wielu obywateli przyjęło tę zmianę z ulgą. Między innymi zamieszkujący wyspę Javę wyznawcy Sundy Wiwitan, jest to religia w której wyznawcy czczą siły natury i duchy przodków. Według wyznawców Sunda jest kontynuacją wierzeń starożytnych przodków. Zdaniem Dewi Kanti, jednego z wyznawców nowe prawo „to ulga. Nie jest łatwo zmierzyć się z dyskryminacją. Nie powinno być więcej [podziału na] uznane i nieuznane religie”. Podobno w niektórych przypadkach posiadanie innego wyznania, niż jednego z dozwolonych, skutkowało nawet odmowy pochówku.

Tjahjo Kumolo, indonezyjski minister spraw wewnętrznych, ogłosił, że nowo wprowadzona ustawa jest ostateczna i wiążąca, a także przyczyni się do poprawy systemu administracji cywilnej w kraju. Nowa ustawa ma zostać przyjęta „od razu przez 514 regionów i miast”.

 

Źródło: worldreligionnews, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.