Papież Franciszek przeprosił księży fałszywie oskarżonych o molestowanie

Papież Franciszek przeprosił księży fałszywie oskarżonych o molestowanie

Źrółdo: Pixabay Źrółdo: Pixabay

Papież Franciszek przeprosił księży fałszywie oskarżonych o molestowanie

Bohaterowie głośnego skandalu pedofilskiego w Hiszpanii okazali się niewinni.

W dniu 12 lipca bieżącego roku papież Franciszek przyjął w Domu Świętej Marty trzech księży z hiszpańskiej Grenady, bohaterów tzw. „caso Romanones”, od imienia rzekomego przywódcy grupy, którzy przed czterema laty zostali oskarżeni o molestowanie seksualne nieletniego. Młody Hiszpan „Daniel” (imię zmienione) napisał wówczas list do Ojca Świętego, w którym opisywał nadużycia, jakich mieli się wobec niego dopuścić owi księża oraz świecki katecheta tuszujący ich poczynania w latach 2004-2007, czyli kiedy miał pomiędzy 14 a 17 lat. Szczególnie ciężkie zarzuty, w tym gwałtu, przedstawił wobec swojego kierownika duchowego, Romána Martíneza Velazqueza. Zarówno papież, jak i arcybiskup Grenady Francisco Javier Martínez Fernández dołożyli wszelkich starań, by nie zaniedbać żadnych restrykcji wobec wskazanych jako winowajcy: księża zostali suspendowani, a w granadyjskiej katedrze arcybiskup Martínez publicznie prosił o przebaczenie.

 Jednocześnie władze państwowe prowadziły postępowanie przeciwko oskarżonym; podczas gdy czyny zarzucane dwóm pozostałym księżom i katechecie zostały wkrótce uznane za przedawnione, ksiądz Román musiał znacznie dłużej czekać na oczyszczenie z zarzutów – do kwietnia 2017 r. Tymczasem groziło mu od 15 do 26 lat więzienia Co więcej, swoją cegiełkę, a nawet cały mur, dorzuciły ze swojej strony media, a także opinia publiczna – w tym pokryto ściany kościoła, w którym oskarżony był proboszczem, obelżywymi napisami. Ostatecznie jednak w trakcie sprawy sądowej wyszły na jaw niekonsekwencje w zeznaniach rzekomej ofiary, a także nie pojawił się żaden dowód mający świadczyć o winie księdza.

Choć spotkanie papieża z gośćmi z Grenady odbyło się za zamkniętymi drzwiami, wiadomo, że prosił ich o przebaczenie za to, iż Kościół w większości odwrócił się do nich plecami oraz że on sam mimowolnie uwiarygodnił oskarżającego (z którym kontaktował się później również telefonicznie). Trzej Hiszpanie ponownie spotkają się z Franciszkiem w Rzymie w październiku bieżącego roku, aby wspólnie z nim celebrować Mszę świętą.

Ksiądz Román Martínez Velazquez, najciężej doświadczony spośród nich, obecnie sześćdziesięciopięcioletni, do tej pory nie wypowiedział się dla żadnych mediów. Odrzucił także radę, by oczyścić wizerunek własny i Kościoła przez dochodzenie swojego na drodze sądowej. Przypuszczalnie brakuje mu już sił…

Źródło: Aleteia, Vida Nueva, AM

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

Książka ta zrodziła się z ducha nowej ewangelizacji. Jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Piękną fotografię wspomaga mądre słowo. Artyści od wieków wykazując się wielką kreatywnością, pędzlem i dłutem próbowali zgłębić zawarte w Credo Boże tajemnice.

 

 

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • obserwator

    Przypuszczalnie ofiarował to cierpienie JEZUSOWI - to do autora informacji.

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.