Ojciec Święty Franciszek: „Nie dla globalnej obojętności!”

Ojciec Święty Franciszek: „Nie dla globalnej obojętności!”

 Przed kościołem Matki Bożej Gromnicznej (Igreja da Candelária) w Rio de Janeiro Franciszek pozdrawia swych rodaków argentyńską flagą, 25 lipca 2013. Papież kocha swą Ojczyznę i świat. / Autor zdjęcia: Luca Zennaro. Przed kościołem Matki Bożej Gromnicznej (Igreja da Candelária) w Rio de Janeiro Franciszek pozdrawia swych rodaków argentyńską flagą, 25 lipca 2013. Papież kocha swą Ojczyznę i świat. / Autor zdjęcia: Luca Zennaro.

Nikt nie może wymawiać się od moralnej odpowiedzialności wobec globalnej obojętności czy udawać, że nic się nie dzieje wobec tragicznych sytuacji niesprawiedliwości, które domagają się natychmiastowej odpowiedzi humanitarnej – wskazał Papież w przemówieniu skierowanym do nowych ambasadorów (Tanzanii, Lesothi, Pakistanu, Mongolii, Danii, Etiopii i Finlandii).

Zwrócił uwagę na wrodzoną godność człowieka i przekonanie o jedności rodziny ludzkiej, które są podstawą działań dyplomatycznych. „Dlatego – podkreślił Franciszek – Kościół jest przekonany, iż ta działalność powinna prowadzić do integralnego rozwoju każdego człowieka, mężczyzny i kobiety, dziecka i starca. Zaapelował o odnowę ducha solidarności szczególnie wobec tych, którzy cierpią biedę, są chorzy czy prześladowani.”

Szczególną uwagę Papież zwrócił także na problem uchodźców.

„Wśród najbardziej palących kwestii humanitarnych, wobec których stoi wspólnota międzynarodowa, znajduje się konieczność przyjęcia, ochrony, wsparcia i integracji tych, którzy uciekają z miejsc, gdzie toczą się wojny, gdzie jest głód lub są narażeni na dyskryminację, prześladowania, biedę i degradację środowiska – powiedział Ojciec Święty. - (...) Z problemem tym wiąże się nierozłącznie wymiar etyczny, który przekracza granice i zawężone koncepcje odnoszące się do własnego bezpieczeństwa i interesu. Pomimo złożoności i delikatności kwestii politycznych i społecznych z tym związanych, poszczególne narody i wspólnota międzynarodowa są wezwane do włączenia się, na miarę swoich możliwości, w dzieło budowy pokoju i pojednania, poprzez decyzje i działania polityczne charakteryzujące się przede wszystkim współczuciem, dalekowzrocznością i odwagą. ”

Źródło: Radio Watykańskie

Patron Narodu. Św. Stanisław

Patron Narodu. Św. Stanisław

Adam Bujak, Krzysztof Czyżewski

Święty Stanisław biskup krakowski powraca do nas od dziewięciu wieków, jakie upłynęły od jego śmierci. Nigdy nie zapomniany, staje pośrodku Kościoła przynosząc światła i moce w trudnym czasie. (...


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.