Nikaragua: Jednostki paramilitarne atakują duchownych oraz instytucję Kościoła katolickiego!

Nikaragua: Jednostki paramilitarne atakują duchownych oraz instytucję Kościoła katolickiego!

Dziewczyna protestująca przeciwko rządom skrajnej lewicy w Nikaragui. Dziewczyna protestująca przeciwko rządom skrajnej lewicy w Nikaragui.

Nad Wisłą mało mówi się i tym samym mało się wie o brutalnej wojnie domowej, która od kwietnia tego roku trwa w Nikaragui i zebrała już krwawe żniwo w postaci ponad 300 istnień ludzkich. Społeczeństwo tego małego państwa Ameryki Środkowej protestuje licznie i odważnie przeciwko prezydentowi Danielowi Ortedze, wyznawcy ideologii marksistowskiej, który już od 11 lat rządzi krajem, nie zważając przy tym na demokratyczne standardy. Urząd wiceprezydenta dzierży jego żona, a siedmioro jego dzieci kontroluje najważniejsze ministerstwa, spółki skarbu państwa i media.

W kwietniu tego roku wybuchły jednak nagłe i gwałtowne zamieszki, kiedy Ortega ogłosił bolesną reformę systemu emerytalnego, która polegała na tym, że składki płacone na nikaraguański zakład ubezpieczeń społecznych miały wzrosnąć przy równoczesnym obcięciu wypłat wszystkich pracowników o 5 proc. Kolejny raz okazało się, jak „sprawnym” systemem ekonomicznym jest socjalizm: ludzie wyszli na ulice, a rząd siłą starał się zdławić ten protest, zabijając niektórych demonstrujących.

Od tego czasu sytuacja jeszcze się zaogniła. Kościół katolicki poprzez diecezje i Caritas wsparł demonstrantów i wszystkich poszkodowanych, a oprócz tego w mocnych słowach krytykował rząd Daniela Ortegi. W połowie lipca nastąpiła zemsta, kiedy w przeciągu kilku dni jednostki paramilitarne sterowane przez rząd wymierzyły ataki w Kościół.

Arcybiskup Managui Leopoldo Brenes, biskup pomocniczy Silvio José Báez Ortega i nuncjusz apostolski Stanisław Waldemar Sommertag zostali zaatakowani podczas wizyty pasterskiej w mieście Diriamba; Báez Ortega wskutek napaści odniósł lekkie obrażenia. Ordynariusz Esteli bp Juan Abelardo Mata został ostrzelany podczas jazdy samochodem, ale na szczęście udało mu się w porę uciec. Bp Abelardo Mata od lat ostro krytykuje prezydenta i przez to jest znienawidzony przez cały klan Ortegów. W miejscowości Sebaco tzw. nieznani sprawcy podpalili centrum Caritasu, w którym znajdowały się żywność, odzież i lekarstwa dla protestującego społeczeństwa.

Źródło: „El Nuevo Diario”

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.