Nasi autorzy gośćmi „Apostołów niepodległości” – niebanalnej i jedynej tego typu inicjatywy w Polsce

Nasi autorzy gośćmi „Apostołów niepodległości” – niebanalnej i jedynej tego typu inicjatywy w Polsce

 Źródło: Biały Kruk/Kościół na straży polskiej Niepodległości Źródło: Biały Kruk/Kościół na straży polskiej Niepodległości

„Apostołowie niepodległości” to inicjatywa świdnickich księży, którzy w ten sposób czczą obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. „Od początku byłem przekonany, że ta idea ma sens. Pomysł narodził się podczas burzy mózgów ze spotkania z różnymi podmiotami. Zainspirowała nas pani pełnomocnik wojewody dolnośląskiego, mówiąc: ‘przecież księża także mają swoich bohaterów niepodległościowych; pokażecie ich ludziom?’ Tak też zrobiliśmy” – mówi ks. dr Krzysztof Ora, prezbiter diecezji świdnickiej.

W roku 100-lecia odzyskania niepodległości bardzo wiele mówi się o ojcach polskiej niepodległości: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Wincentym Witosie, Ignacym Daszyńskim, Wojciechu Korfantym, a także Ignacym Janie Paderewskim. Świdniccy księża uznali, że warto pokazać mieszkańcom miasta sylwetki wyjątkowych ludzi, katolików zaangażowanych w dzieło wolności po roku 1918. Wśród krzewicieli wolności są także osoby duchowne. Inicjatywa, zapoczątkowana już w lutym, polega nie tylko na zaprezentowaniu ciekawych i ważnych postaci. Każde ze spotkań podzielone jest na dwie części: pierwszą stanowi wykład, drugą natomiast film. Inicjatywie przyświeca hasło, którego autorem jest święty Jan Paweł II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć”. 

„Odkryciem spotkań był ksiądz Franciszek Blachnicki, na którego beatyfikację czekamy. Obok Wojtyły i Wyszyńskiego trzeci wielki duchowny, który tak bardzo zaangażowany był w niepodległość Polski”– mówi ksiądz Ora.

W niedzielę odbędzie się już ostatnie spotkanie z tego cyklu, który wrósł w tradycję świdnickich wydarzeń. Zwieńczeniem będzie spotkanie z dr hab. Martyną Deszczyńską oraz prof. Andrzejem Nowakiem, autorami wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk książki pt. „Kościół na straży polskiej niepodległości”. Autorzy opowiedzą o dziejach ważnych postaci Kościoła w kontekście walki o niepodległość także przed 1918 rokiem. Tradycji stanie się zadość i tym razem. W drugiej części spotkania będzie zaprezentowany film dokumentalny pt. „Dar Boga Miłosiernego” w reżyserii Katarzyny Kotuli, poświęcony życiu św. Faustyny Kowalskiej.

Wejściówki w cenie 10 zł do nabycia w zakrystii i księgarni diecezjalnej.

Info: http://apostolowieniepodleglosci.pl/

Podczas spotkania będzie można także nabyć książkę w promocyjnej cenie.

Kościół na straży polskiej niepodległości

Kościół na straży polskiej niepodległości

Andrzej Nowak, Martyna Deszczyńska

Kiedykolwiek niepodległość Ojczyzny była zagrożona, Kościół stawał po stronie Polski. Czas próby nigdy nie był jednak większy niż w XIX i XX w., kiedy Polska na 123 lata zniknęła z map świata, a następnie musiała się zmierzyć z zabójczą nawałnicą niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Przez te trudne czasy Polska nigdy się nie poddała.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.