Młodzi pielgrzymi z Krakowa wyjechali do Panamy

Młodzi pielgrzymi z Krakowa wyjechali do Panamy

ŚDM 2016. Także Matka Boża Częstochowska obecna była w Brzegach, Jej wizerunki przynieśli ze sobą pielgrzymi. Fot. Adam Bujak ŚDM 2016. Także Matka Boża Częstochowska obecna była w Brzegach, Jej wizerunki przynieśli ze sobą pielgrzymi. Fot. Adam Bujak

Za trzy dni rozpoczną się w Panamie trwające blisko tydzień czwarte już Światowe Dni Młodzieży. Hasłem spotkania są słowa Matki Bożej zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38). Co oznaczają te słowa dla nas?

Maryja zaufała Bogu i pozwoliła zdziałać w sobie wielkie rzeczy. Pozwoliła, aby za jej pośrednictwem objawił swoją obecność wobec wszystkich ludzi .– Tego też Bóg oczekuje od każdego z nas – komentuje abp José Domingo Ulloa Mendieta, przewodniczący lokalnego komitetu organizacyjnego. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrafimy zaufać Bogu i pozwolić Mu, aby działał w naszym życiu. Wszyscy znamy te słowa z Biblii: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Nie bez powodu to one zostały wybrane jako myśl przewodnia Światowych Dni Młodzieży. Maryja wypowiedziała je w sytuacji, gdy przyszedł do niej anioł i oznajmił, że została wybrana przez Boga na matkę Zbawiciela.

Od Jej decyzji zależy tak naprawdę cały Plan... Młoda dziewczyna z Nazaretu może się przecież nie zgodzić. Jak każdy człowiek ma wolną wolę i zawsze może powiedzieć Bogu „nie”. Maryja jednak jest od młodości pokorną służebnicą. Według apokryfów od dziecka służyła w świątyni, pomagając swojemu wujowi – kapłanowi Zachariaszowi (ojcu Jana Chrzciciela). To wzrastanie blisko Boga było z pewnością pomocne w podjęciu decyzji, która całkiem zmieniła jej życie.

To, co usłyszała Maryja od anioła, było nielogiczne i brzmiało co najmniej niezrozumiale. Z pewnością zastanawiała się, jak zostanie matką Zbawiciela, skoro nie zna męża. Z pokorą i zaufaniem przyjęła jednak wolę Bożą. Wcieliła w życie słowa z Psalmu 37 „Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, On sam będzie działał" i Pan działa... Ochrania Ją i Boże Dziecię od samego poczęcia.

Być może właśnie takiego zaufania oczekuje od nas Pan Bóg, zaufania, które bez wiary po prostu nie istnieje. Młodzi Polacy, którzy spotkają się niebawem z Ojcem Świętym, tę deklarację wiary i zaufania złożą.

Przewodnikiem uczestników ŚDM w Panamie będzie św. Marcin de Porres, którego rodzice byli Panamczykami. Wśród pozostałych patronów dla młodzieży zgromadzonej na ŚDM są m.in. św. Róża z Limy, bł. Oskar Romero oraz św. Jan Bosco – jeden z najbardziej czczonych świętych w Panamie.

Dobiegający końca okres przygotowań do ŚDM jest w Panamie czasem odnawiania Maryjnej pobożności, która towarzyszy Panamczykom od początku istnienia wspólnoty Kościoła na kontynencie amerykańskim. Patronka Panamy, Matka Boża Starsza (Santa Maria la Antigua), będzie jedną z głównych postaci spotkania młodych.

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Adam Bujak, Marcin Bujak, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki, abp Henryk Hoser

Bez wątpienia Papież pokochał Polskę, a Polska pokochała papieża. Pielgrzymka Franciszka do naszej Ojczyzny z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wykorzystana została znakomicie przez obie strony do wzajemnego poznania się. Przyglądając się z bliska zachowaniu i słuchając słów Ojca Świętego, mogliśmy przekonać się, że opinie na temat papieża Franciszka jakże często bywają krzywdzące, a jego wypowiedzi jakże często przekłamywane, poddawane lewicowej „obróbce”.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.