Kto nie chciał transmitować ŚDM z Panamy? Antypolskie stacje telewizyjne!

Kto nie chciał transmitować ŚDM z Panamy? Antypolskie stacje telewizyjne!

Fot. Tamara Souza/Flickr.com Fot. Tamara Souza/Flickr.com

To wszystko mówi o polskim systemie mass mediów i tzw. pluralizmie medialnym. Popatrzymy, jak wieczorne serwisy telewizyjne różnych stacji 27 stycznia tego roku potraktowały zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Panamie. W bardzo ważnym, nie tylko dla katolików, wydarzeniu, jakim była niedzielna Msza święta z papieżem Franciszkiem kończąca ŚDM, uczestniczyło prawie 800 tys. osób. Różnica w przekazie telewizyjnym jest ogromna i bardzo charakterystyczna.

Zarówno TVN, jak i Polsat potraktowały ŚDM po macoszemu. W niedzielnych „Faktach” TVN o godzinie 19.00 pojawiła się pod koniec serwisu trwająca niecałą minutę informacja. Niestety ograniczyła się ona zasadniczo do tego, że papież po raz kolejny potępił pedofilię wśród duchownych; nie pojawił się natomiast żaden cytat z niedzielnej homilii. W sumie należy to uznać za manipulację typową dla tej amerykańskiej stacji telewizyjnej. W serwisie z poprzedniego dnia, tj. sobotnim, umieszczono dwuminutową informację również pod koniec dziennika.

„Wydarzenia” Polsatu w sobotę i niedzielę natomiast całkowicie pominęły temat Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Stacja ta serwuje informacje społeczeństwu, które w 95 procentach składa się z chrześcijan… Ciekawe, że ta stacja ma opinię wśród polityków prawicy, jako bardziej im przyjazna. Może raczej bardziej sprytnych ma redaktorów, bo światopoglądowo od samego początku Polsat nastawiony jest na ateizację społeczeństwa polskiego.

Zupełnie inaczej odniosły się do święta młodzieży w Panamie TVP 1 oraz Telewizja Trwam. „Wiadomości” TVP 1 o godz. 19.30 rozpoczęły się od relacji z Panamy, skąd nadano obszerną informację trwającą prawie 4 minuty, która obejmowała główne tezy homilii Ojca Świętego oraz wypowiedzi młodych uczestników uroczystości. Następnie pokazano materiał o św. Janie Pawle II, który jak wiadomo przed laty zainicjował te międzynarodowe spotkania z młodzieżą. Serwis z poprzedniego dnia również zawierał obszerną informację dotyczącą ŚDM. Telewizja Polska, która jako jedyna stacja miała główne studio serwisu w Panamie, transmitowała także tzw. Mszę „posłania”. Informacje Dnia w Telewizji Trwam o godz. 20.00 również rozpoczęły się od informacji na temat Światowych Dni Młodzieży, trwającej 3 minuty. Serwis z poprzedniego dnia także zawierał wiele informacji na ten temat, a stacja transmitowała większość uroczystości dotyczących ŚDM w Panamie.

          Pakiet Pielgrzymka odwagi i nadziei + Apostołowie Bożego Miłosierdzia

Pakiet Pielgrzymka odwagi i nadziei + Apostołowie Bożego Miłosierdzia

Adam Bujak, Marcin Bujak, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki, abp Henryk Hoser

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Bez wątpienia Papież pokochał Polskę, a Polska pokochała papieża. Pielgrzymka Franciszka do naszej Ojczyzny z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wykorzystana została znakomicie przez obie strony do wzajemnego poznania się.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.