Każdy powróci do domu z nową siłą – zapewniał młodzież w Panamie papież Franciszek

Każdy powróci do domu z nową siłą – zapewniał młodzież w Panamie papież Franciszek

Młodzież z Polski, która przyjechała na Światowe Dni Młodzieży, jest najliczniejszą grupą z Europy. Z Polski do Panamy przybyło ponad trzy tysiące osób. Do spotkania z papieżem Polacy przygotowywali się w kraju wiele miesięcy. Ponieważ koszt wyjazdu jednej osoby sięga nawet ośmiu tysięcy złotych, młodzież od wielu tygodni organizowała w swoich parafiach kiermasze i kwesty. Niekiedy wyjazd wspomagali także miejscowi darczyńcy. Tak było między innymi w gminie Skała, z której do Panamy wyjechała aż czwórka młodych parafianek. Dziewczyny, aby wyjechać na spotkanie z papieżem, przygotowywały domowe wypieki i ręcznie wykonywane pamiątki. Całoroczna praca koordynowana przez księdza Tomasza odniosła skutek. Udało się zakupić drogie bilety na wyjazd do Panamy. Nie wszystkich na to było stać choć wiadomo, że wielu młodych ludzi z sąsiednich krajów, aby przyjechać na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży, sprzedawało nawet swoje telefony komórkowe lub inne wartościowe przedmioty. Warto pamiętać, że nie wszyscy mieli takie szczęście jak Europejczycy. Wielu młodych Nikaraguańczyków nie dotarło do Panamy z powodu trudnej sytuacji w swoim kraju.

Nim doszło do spotkania z papieżem Franciszkiem, młodzież z Polski znalazła gościnę w panamskich domach, jak mówią młodzi pielgrzymi – w domach bardzo gościnnych i serdecznych. „Panamczycy traktują nas tak jak swoją rodzinę. Są bardzo życzliwi” – mówi Karolina z Dobranowic. W egzotycznym dla nas kraju nie zabrakło także niespodzianek. W Panamie różnica między biedą i bogactwem jest bardzo duża. „Jestem bardzo zaskoczona tym światem kontrastów, podziałem między lepszą a gorszą klasą. Tego w Polsce nie widać.”

„Każdy ochrzczony jest misjonarzem, każdy ochrzczony głosi świadectwo o Jezusie Chrystusie” – cytuje słowa biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego Przemek. Te słowa chłopak zapamiętał najbardziej tuż przed wyjazdem do Panamy. „I po to tutaj wszyscy przyjechaliśmy, aby to świadectwo głosić” – dodaje.

„Miłość Boga nie marginalizuje ani nie ucisza, nie upokarza ani nie zniewala. Jest to miłość Pana, miłość codzienna, dyskretna i respektująca, miłość wolności i dla wolności, miłość, która leczy i uwzniośla. To miłość Pana, która wie więcej o powstaniach niż upadkach, o pojednaniu niż zakazach, o dawaniu nowej szansy niż potępieniu, o przyszłości niż przeszłości” – mówił w czwartek do młodzieży papież Franciszek.

W niedzielę młodzi pożegnają Panamę i będą wracać do swoich krajów mocniejsi duchem, wiarą i miłością.

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Adam Bujak, Marcin Bujak, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki, abp Henryk Hoser

Bez wątpienia Papież pokochał Polskę, a Polska pokochała papieża. Pielgrzymka Franciszka do naszej Ojczyzny z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wykorzystana została znakomicie przez obie strony do wzajemnego poznania się. Przyglądając się z bliska zachowaniu i słuchając słów Ojca Świętego, mogliśmy przekonać się, że opinie na temat papieża Franciszka jakże często bywają krzywdzące, a jego wypowiedzi jakże często przekłamywane, poddawane lewicowej „obróbce”.

          Pakiet Pielgrzymka odwagi i nadziei + Apostołowie Bożego Miłosierdzia

Pakiet Pielgrzymka odwagi i nadziei + Apostołowie Bożego Miłosierdzia

Adam Bujak, Marcin Bujak, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki, abp Henryk Hoser

Pielgrzymka odwagi i nadziei - Franciszek w Polsce z młodzieżą świata

Bez wątpienia Papież pokochał Polskę, a Polska pokochała papieża. Pielgrzymka Franciszka do naszej Ojczyzny z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wykorzystana została znakomicie przez obie strony do wzajemnego poznania się.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.