Kard. Sarah: Rozwadnianie nauczania Kościoła nie przyciągnie młodych!
Ważny głos z Rzymu! Rozwadnianie nauczania Kościoła nie przyciągnie młodych, mówi prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
„To, że pewni młodzi ludzie nie zgadzają się z moralnym nauczaniem Kościoła, w tym w obszarze seksualności, nie oznacza, że nauki Kościoła są niejasne albo powinny się zmienić”, stwierdził kard. Robert Sarah podczas trwającego wciąż Synodu biskupów poświęconego młodzieży. Kościół i jego pasterze, według słów kard. Saraha z 16 października br., powinni „odważnie przedstawiać chrześcijański ideał zgodny z chrześcijańską doktryną moralną i nie rozwadniać go, ukrywając prawdę, w celu przyciągnięcia młodych ludzi do Kościoła”.
Kardynał zauważył, że podczas przygotowań do Synodu niektórzy młodzi prosili Kościół o jasność w prezentowaniu swojego nauczania dotyczącego „pewnych kwestii, które są szczególnie bliskie ich sercom: wolność w każdym aspekcie, a nie tylko w relacjach seksualnych, brak dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, równość mężczyzn i kobiet, w tym także w Kościele itd.”. Inni jednak, dodał, „domagają się nie tylko dyskusji otwartej i wolnej od uprzedzeń, ale także radykalnej zmiany, prawdziwego zwrotu o 180 stopni odnośnie do nauczania Kościoła w tych obszarach”.
Byś może nie każdy przyjmuje nauczanie Kościoła, przyznał kard. Sarah, lecz nikt nie może powiedzieć, że nie jest ono jasne. Jednakże może „brakować jasności w nauczaniu niektórych pasterzy”, co wymaga „głębokiego rachunku sumienia”.
Kard. Sarah powołał się na ewangeliczną opowieść o bogatym młodzieńcu, który zwrócił się do Jezusa z pytaniem, co powinien czynić, aby osiągnąć życie wieczne; Jezus nakazał mu sprzedać wszystko, co posiadał, i iść za Nim. „Jezus nie obniżył swoich wymagań”, podsumował kardynał; Kościół również nie powinien.
W rzeczywistości, stwierdził afrykański purpurat, jedną z cech charakteryzujących młodych ludzi jest idealizm oraz wzniosłe cele nie jedynie w sferze ich zawodowych i osobistych dążeń, ale także w obszarach „sprawiedliwości, przejrzystości w walce przeciwko zepsuciu [oraz] szacunku dla ludzkiej godności”. „Niedocenianie zdrowego idealizmu młodych” jest według niego poważnym błędem oraz przejawem braku szacunku, a także „zamyka drzwi do prawdziwego procesu wzrastania, dojrzewania i świętości”. Z drugiej strony „gdy szanuje się i promuje idealizm młodych, mogą się oni stać najcenniejszym zasobem dla społeczeństwa, które pragnie wzrastać i ulepszać się”.
Źródło: America Magazine
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II, Tom 2.
Drugi tom „Hetmana Chrystusa” wkracza w kolejny intensywny rozdział ewangelizacji świata tylko przyhamowany próbą zabójstwa Papieża Polaka. Odbywamy z Janem Pawłem II następne podróże po świecie, w tym bardzo niebezpieczne, do targanych wojnami domowymi państw Ameryki Łacińskiej i Afryki, do obcych wyznaniowo krajów azjatyckich, do wielu krajów wyspiarskich, a także dwie pielgrzymki do Ojczyzny.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.