Kard. Peter Turkson: Nie wykluczajmy osób chorych na autyzm!

Kard. Peter Turkson: Nie wykluczajmy osób chorych na autyzm!

Kardynał Peter Turkson / źródło: seletlumieretv / YouTube Kardynał Peter Turkson / źródło: seletlumieretv / YouTube

Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Peter Turkson, napisał w imieniu Stolicy Apostolskiej wiadomość skierowaną do społeczeństw, organizacji i wszystkich wiernych, w której nawołuje do postawy zrozumienia i wsparcia dla osób dotkniętych autyzmem oraz ich rodzin.

Ghański kardynał zwrócił szczególną uwagę na to, aby nie wykluczać osób autystycznych czy ich rodzin ze społeczeństwa i apelował o włączanie ich w życie społeczne. „Osoby autystyczne codziennie na swej drodze spotykają wiele trudności, co wynika nie tylko z fizycznych ograniczeń wynikających z ich choroby, ale również z barier stawianych im przez otoczenie. Przez to osoby z autyzmem nie mogą w pełni wykorzystać swego potencjału,” tłumaczył kard. Turkson.

Purpurat z Afryki wezwał również państwa do bardziej aktywnej roli i wsparcia. „Rządy oraz inne instytucje muszą włożyć wiele pracy i wysiłku, aby wyjść naprzeciw osobom chorym na autyzm oraz ich potrzebom.” Wymienione przez kardynała rządy mogłyby brać przykład z Kościoła, który poprzez swoją pracę charytatywną wspiera chorych na autyzm.

Autyzm to choroba spowodowana zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a objawia się głównie wycofaniem w kontaktach z ludźmi, trudnościami w budowaniu relacji z ludźmi, działaniem zawsze w łudząco podobny sposób – czyli schematycznie, rutynowo, ze znaczną trudnością w akceptacji zmian i nowości – i życiem „w swoim świecie”, do którego nie są zapraszani inni ludzie.
Według statystyk w samej Polsce cierpi na autyzm ok 30 tys. osób (w tym 20 tys. to dzieci, a pozostałe 10 tys. stanowią osoby dorosłe). Istnieją różne odmiany autyzmu, a w samej Wielkiej Brytanii na jeden z zespołów zaburzeń autystycznych cierpi ok. 500 tys. osób.

W krajach rozwiniętych osoby chore na autyzm mogą podejmować terapie, żeby móc lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Autyzm jest bowiem chorobą, z którą można żyć, wnosząc wiele pozytywnych wartości w życie społeczeństwa i pomimo trudności, które autyści mają w związku z prawidłowym kontaktem z ludźmi, budowaniem z nimi relacji i innych problemów, bywają to osoby często o znacznych zdolnościach w swojej dziedzinie zainteresowań .

Źródło: CNA, BT

 

Życie każdemu drogie

Życie każdemu drogie

Adam Bujak, Halina Birenbaum

Halina Birenbaum urodziła się w Warszawie. Jest pisarką, poetką i tłumaczką. Mimo strasznych przeżyć (jako dziecko przeżyła warszawskie getto, w obozie na Majdanku spędziła noc w komorze gazowej, później była więźniarką Auschwitz-Birkenau i Neustadt-Glewe), zachowała niezwykłą pogodę ducha. Przeżycia z lat wojny i zagłady uwrażliwiły ją szczególnie na cierpienia zadawane słabym i bezradnym zwierzętom, którym nie szczędzi pomocy i miłości.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.