Dzień Wszystkich Świętych, dla wielu z nas najtrudniejszy i jeden z najważniejszych dni w roku

Dzień Wszystkich Świętych, dla wielu z nas najtrudniejszy i jeden z najważniejszych dni w roku

Fot. Biały Kruk Fot. Biały Kruk

 „Odejście jest konieczne. Ziarno musi obumrzeć, bo wtedy narodzi się świętość lub nieświętość” – mówi ksiądz Jan Mrowca z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie.

„Zapominamy o tym, że śmierć jest zwycięstwem, bo Pan Jezus zmarł, ale przecież i zmartwychwstał” – dodaje ksiądz proboszcz Wojciech Wiśniowski z Zagorzyc Dolnych. „Śmierć to nic innego, jak przejście z tego świata do innego. Trudno nam w to uwierzyć, bo bardzo kochamy życie, ze śmiercią człowiek spotyka się sam na sam. Dobra Nowina mówi nam, że krąg zła, śmierć, nie jest dla człowieka czymś ostatecznym. Jezus Chrystus umarł na krzyżu, ale również powstał do nowego życia. Lęk przed umieraniem nie jest więc niczym innym jak oznaką słabej wiary”– dodaje ksiądz Wiśniowski.

W gruncie rzeczy często nie wierzymy, że prawdziwe szczęście zaczyna się poza granicą śmierci. Bardziej wierzymy i ufamy swojemu szczęściu, swojemu powodzeniu, swoim planom niż planom Boga. Wiemy z praktyki, że wszelkie plany w mgnieniu oka mogą się nie udać. Powodem jest właśnie sytuacja ostateczna, wypadek, ciężka choroba, sprawy, których na ogół nie bierzemy pod uwagę.

„To właśnie w traktowaniu przez nas Ewangelii i słów Pana Jezusa dokonuje się podział ludzi na tych, którzy wierzą lub nie”– mówi ksiądz Jan Mrowca. Zatrzymanie się tylko na krzyżu i śmierci jest jakąś fałszywą mistyfikacją krzyża, klęski. Centrum Ewangelii jest Dobra Nowina o zmartwychwstaniu. Tajemnica śmierci i zmartwychwstania Jezusa nie kończy się jednak z chwilą Jego wstąpienia do nieba. Ona realizuje się również w życiu każdego z nas. Jedynym warunkiem, jakiego Bóg wymaga od człowieka, jest wiara i życie zgodne z Jego nauką.

W Dziejach Apostolskich św. Piotr mówi: „przybiliście [Jezusa] rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście. Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci” (Dz 2, 23,24). Bóg posłał Jezusa po to, aby ludzkość zobaczyła, do jakiego stopnia żyje w grzechu, fałszu i złu. Gdy Bóg w Osobie Jezusa wszedł w nasze życie, odrzuciliśmy Go i ukrzyżowali.

W życiu chcemy być doskonali, perfekcyjni. Zapominamy, że jesteśmy grzesznikami, że mamy udział w śmierci Jezusa, gdyż krzyż Jezusa nas osądza. Gdy chcemy zrozumieć, czym jest grzech, popatrzmy na krzyż, który jednak daje nadzieję. Wedle naszej religii w zmartwychwstaniu Jezusa nasze grzechy zostają odpuszczone. Chrystus Zmartwychwstały przekazuje w nasze serca swojego Ducha, który przywraca nam to, co utraciliśmy przez grzech. Nie chcę aby zabrzmiało to górnolotnie, ale Duch Jezusa wnosi w nasze życie nowe prawo – prawo miłości, które niweluje wszelkie różnice, bariery, uprzedzenia, usuwa lęki i co ważne, również ten najgorszy lęk przed śmiercią.

Am/a

Leksykon polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych

Leksykon polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych

Jan Paweł II, Adam Bujak, Gabriel Turowski

Leksykon prezentuje 39 świętych, 222 błogosławionych oraz 298 sług Bożych, córek i synów naszej Ojczyzny lub w różny sposób z naszym krajem związanych, jak np. św. Wojciech czy św. Cyryl i Metody. Biogramy zawierają najaktualniejsze informacje o stanie procesów, część wzbogacono także fragmentami rozważań św. Jana Pawła II, któremu poświęcono szczególnie obszerny biogram.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.