Być może Asia Bibi zostanie iskrą, która zmieni Pakistan

Być może Asia Bibi zostanie iskrą, która zmieni Pakistan

Źródło: commons.wikimedia.org / HazteOir - Asia Bibi z mężem Źródło: commons.wikimedia.org / HazteOir - Asia Bibi z mężem

Pod jej wpływem niektórzy domagają się zmian kary za bluźnierstwo.

Domagają się takich samych sankcji jak te grożące rzekomym bluźniercom.

„Policja powinna zaaresztować Qari Mohammada Salima i dwie muzułmanki, którzy wymyślili fałszywe oskarżenia o bluźnierstwo  wobec Asii Bibi, niewinnej chrześcijanki, która spędziła dziewięć lat w więzieniu”, oświadczył w rozmowie z agencją Fides Taskeen Khan, pakistański działacz na rzecz praw człowieka. „Najwyższy czas, żeby państwo położyło kres tym nadużyciom, inaczej wciąż będzie trwać bezkarność”.

W pakistańskim społeczeństwie działacze praw człowieka, organizacje i społeczności różnych religii zaczęli mówić za pośrednictwem mediów komunikacyjnych i serwisów społecznościowych o niesprawiedliwym wykorzystaniu lokalnego prawa o bluźnierstwie. Babar Ayaz, muzułmanin, po uniewinnieniu Asii Bibi napisał: „Gratuluję sędziom Sądu Najwyższego odważnej postawy wobec nadużycia prawa o bluźnierstwie. Dopóki ówczesny prezydent Pakistanu, Zia ul-Haq nie rozszerzył zastosowania prawa przeciwko bluźnierstwie, w kraju było bardzo mało skarg sądowych [w tej sprawie].

Obecnie w pakistańskim prawie artykuł 295 kodeksu karnego zabrania znieważania jakiegokolwiek miejsca lub przedmiotu kultu. Art. 295 a zabrania urażania uczuć religijnych, art. 295 b nakłada karę za obrazę Koranu, a 295 c – za obrazę proroka Mahometa. 

Działacz katolicki Rashid  Gill, koordynator Komisji Sprawiedliwości i Pokoju pakistańskiego Episkopatu, zapewnia Fides: „To smutne, że z przyczyn osobistych ludzie  powołują się na prawo o bluźnierstwie i nadużywają go. Rodzina Asii Bibi została ciężko doświadczona i teraz życie ich wszystkich jest zagrożone”. Konkluduje: „Domagamy się. aby fałszywych oskarżycieli karać w ten sam sposób, co oskarżonych w każdej sprawie o bluźnierstwo. To jedyny sposób, aby powstrzymać nadużycia”.

W marcu tego roku komisja ds. praw człowieka przy pakistańskim senacie wystąpiła z podobną propozycją zmiany prawa. Obecnie tamtejszy kodeks karny nakłada na wnoszących fałszywe oskarżenia karę więzienia (do siedmiu lat) oraz grzywnę w wysokości 200 tys. rupii (1330 euro), Komisja proponowała zaostrzenie kar. Propozycja ta nie została zaakceptowana z powodu sprzeciwu islamskiej partii  Jamiat Ulema-e-Islam-Fazl (JUI-F), która wnioskowała o przesłanie projektu nowego prawa do Rady Ideologii Islamskiej w celu zatwierdzenia. Już w 2010 r. Rada proponowała poprawki, zwracając się do rządu o „podjęcie właściwych środków administracyjnych, proceduralnych lub prawnych w celu powstrzymania przypadków nadużycia prawa o bluźnierstwie”, jednak silnie sprzeciwia się zniesieniu tegoż prawa. Oprócz tego zasugerowała, aby zobowiązać skarżącego do dostarczenia dowodów w sprawie, aby mogła ona być rozpatrywana przez sąd drugiej instancji.   

Według danych Komisji Sprawiedliwości i Pokoju w latach 1978-2014 w Pakistanie oskarżono o bluźnierstwo 633 muzułmanów, 494 ahmadystów (wyznawców zreformowanego islamu), 187 chrześcijan i 21 hindiustów. Jak zaznacza kilku adwokatów, w większości przypadków chodziło o fałszywe oskarżenia.

Najsłynniejszym przypadkiem pozostaje bez wątpienia wspomniana już chrześcijanka Asia Bibi, która w czerwcu 2009 r. została oskarżona o bluźnierstwo przez pracujące wraz z nią na polu muzułmańskie kobiety wskutek sprzeczki o wodę. Oskarżenia poparł właściciel pola, Qari Mohammad Salim, oraz miejscowy imam. Chrześcijanka została pobita przez tłum miejscowych ludzi oraz wtrącona do więzienia i skazana na karę śmierci. W więzieniu spędziła 8 lat – dopiero 31 października 2018 r, została uwolniona od zarzutów, a 7 listopada wyszła na wolność. Miejsce jej aktualnego pobytu nie jest znane – zarówno ona, jak jej rodzina ukrywa się ze względu na radykalnych muzułmanów, którzy domagają się cofnięcia decyzji sądu i stracenia kobiety.

Źróło: http://www.fides.org/es/news/65133-

ASIA_PAKISTAN_La_ley_anti_blasfemia_crece_la_campana_para_castigar_a_los_falsos_acusadores

 

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

 


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.