Być może Asia Bibi zostanie iskrą, która zmieni Pakistan
Źródło: commons.wikimedia.org / HazteOir - Asia Bibi z mężem
Pod jej wpływem niektórzy domagają się zmian kary za bluźnierstwo.
Domagają się takich samych sankcji jak te grożące rzekomym bluźniercom.
„Policja powinna zaaresztować Qari Mohammada Salima i dwie muzułmanki, którzy wymyślili fałszywe oskarżenia o bluźnierstwo wobec Asii Bibi, niewinnej chrześcijanki, która spędziła dziewięć lat w więzieniu”, oświadczył w rozmowie z agencją Fides Taskeen Khan, pakistański działacz na rzecz praw człowieka. „Najwyższy czas, żeby państwo położyło kres tym nadużyciom, inaczej wciąż będzie trwać bezkarność”.
W pakistańskim społeczeństwie działacze praw człowieka, organizacje i społeczności różnych religii zaczęli mówić za pośrednictwem mediów komunikacyjnych i serwisów społecznościowych o niesprawiedliwym wykorzystaniu lokalnego prawa o bluźnierstwie. Babar Ayaz, muzułmanin, po uniewinnieniu Asii Bibi napisał: „Gratuluję sędziom Sądu Najwyższego odważnej postawy wobec nadużycia prawa o bluźnierstwie. Dopóki ówczesny prezydent Pakistanu, Zia ul-Haq nie rozszerzył zastosowania prawa przeciwko bluźnierstwie, w kraju było bardzo mało skarg sądowych [w tej sprawie].
Obecnie w pakistańskim prawie artykuł 295 kodeksu karnego zabrania znieważania jakiegokolwiek miejsca lub przedmiotu kultu. Art. 295 a zabrania urażania uczuć religijnych, art. 295 b nakłada karę za obrazę Koranu, a 295 c – za obrazę proroka Mahometa.
Działacz katolicki Rashid Gill, koordynator Komisji Sprawiedliwości i Pokoju pakistańskiego Episkopatu, zapewnia Fides: „To smutne, że z przyczyn osobistych ludzie powołują się na prawo o bluźnierstwie i nadużywają go. Rodzina Asii Bibi została ciężko doświadczona i teraz życie ich wszystkich jest zagrożone”. Konkluduje: „Domagamy się. aby fałszywych oskarżycieli karać w ten sam sposób, co oskarżonych w każdej sprawie o bluźnierstwo. To jedyny sposób, aby powstrzymać nadużycia”.
W marcu tego roku komisja ds. praw człowieka przy pakistańskim senacie wystąpiła z podobną propozycją zmiany prawa. Obecnie tamtejszy kodeks karny nakłada na wnoszących fałszywe oskarżenia karę więzienia (do siedmiu lat) oraz grzywnę w wysokości 200 tys. rupii (1330 euro), Komisja proponowała zaostrzenie kar. Propozycja ta nie została zaakceptowana z powodu sprzeciwu islamskiej partii Jamiat Ulema-e-Islam-Fazl (JUI-F), która wnioskowała o przesłanie projektu nowego prawa do Rady Ideologii Islamskiej w celu zatwierdzenia. Już w 2010 r. Rada proponowała poprawki, zwracając się do rządu o „podjęcie właściwych środków administracyjnych, proceduralnych lub prawnych w celu powstrzymania przypadków nadużycia prawa o bluźnierstwie”, jednak silnie sprzeciwia się zniesieniu tegoż prawa. Oprócz tego zasugerowała, aby zobowiązać skarżącego do dostarczenia dowodów w sprawie, aby mogła ona być rozpatrywana przez sąd drugiej instancji.
Według danych Komisji Sprawiedliwości i Pokoju w latach 1978-2014 w Pakistanie oskarżono o bluźnierstwo 633 muzułmanów, 494 ahmadystów (wyznawców zreformowanego islamu), 187 chrześcijan i 21 hindiustów. Jak zaznacza kilku adwokatów, w większości przypadków chodziło o fałszywe oskarżenia.
Najsłynniejszym przypadkiem pozostaje bez wątpienia wspomniana już chrześcijanka Asia Bibi, która w czerwcu 2009 r. została oskarżona o bluźnierstwo przez pracujące wraz z nią na polu muzułmańskie kobiety wskutek sprzeczki o wodę. Oskarżenia poparł właściciel pola, Qari Mohammad Salim, oraz miejscowy imam. Chrześcijanka została pobita przez tłum miejscowych ludzi oraz wtrącona do więzienia i skazana na karę śmierci. W więzieniu spędziła 8 lat – dopiero 31 października 2018 r, została uwolniona od zarzutów, a 7 listopada wyszła na wolność. Miejsce jej aktualnego pobytu nie jest znane – zarówno ona, jak jej rodzina ukrywa się ze względu na radykalnych muzułmanów, którzy domagają się cofnięcia decyzji sądu i stracenia kobiety.
Źróło: http://www.fides.org/es/news/65133-
ASIA_PAKISTAN_La_ley_anti_blasfemia_crece_la_campana_para_castigar_a_los_falsos_acusadores
Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka
Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.