Co mają wspólnego Nowy Rok i Wielki Post? W Kanadzie biskup udzielił specjalnej dyspensy z tej okazji.

Co mają wspólnego Nowy Rok i Wielki Post? W Kanadzie biskup udzielił specjalnej dyspensy z tej okazji.

Noworoczny targ w Singapurze. Fot.: Calvin Teo,  CCA-Share Alike 3.0 Noworoczny targ w Singapurze. Fot.: Calvin Teo, CCA-Share Alike 3.0
W tym roku Święto Wiosny, bo tak nazywane są obchody Nowego Roku w Chinach rozpoczyna się w piątek i trwa przez kilkanaście dni w okresie Wielkiego Postu. Arcybiskup Vancouver udzielił Chińczykom i innym Azjatom, licznie zamieszkującym to miasto i przynależącym do katolickiego Kościoła, dyspensy na ten świąteczny czas.

Arcybiskup John Michael Miller złożył wszystkim katolikom azjatyckiego pochodzenia z archidiecezji Vancouver serdeczne życzenia noworoczne. Wyraził przy okazji wielkie zadowolenie z charakteru obchodów Nowego Roku w azjatyckim kręgu kulturowym. Powiedział, że „tegoroczne uroczystości przypadają w czasie Wielkiego Postu, więc dobrze się składa, że odbywają się one głównie we wspólnotach rodzinnych”. Zachęcił również do pamiętania o duchu miłości i modlitwy, które powinno się ćwiczyć w czasie Wielkiego Postu.

Chiński Nowy Rok Księżycowy, zwany także Festiwalem Wiosny, przypada w drugim nowiu księżyca, po zimowym przesileniu i jest obchodzony przez 15 dni. Ostatnim dniem uroczystego okresu jest tzw. Święto Latarni. Nowy Rok w Chinach to najważniejsze święto, a jego pierwsze trzy dni są dniami wolnymi od pracy.

W przeciwieństwie do Europejczyków, Chińczycy obchodzą Nowy Rok w gronie rodzinnym. W tym dniu zasiadają do wspólnej wieczerzy, która przeciąga się do samego rana. Rodziny rozmawiają ze sobą, spożywają tradycyjne potrawy, obdarowują się prezentami i uczestniczą wspólnie w grach i zabawach. O zmroku na ulicach odbywają się pokazy sztucznych ogni. W tym dniu pamiętają oni również o swoich przodkach, którym składa się ofiary na domowych ołtarzykach.

Katolicy azjatyccy świętują zgodnie ze swoją kulturą i wiarą, a także zamawiają Msze św.  dziękczynne i modlą się za dusze zmarłych.

W archidiecezji Vancouver pięć parafii oferuje mszę po kantońsku, trzy po mandaryńsku, cztery po koreańsku i dwie po wietnamsku.

Wielka Ilustrowana Historia Kościoła

Wielka Ilustrowana Historia Kościoła

o. Guy Bedouelle

Imponujący dorobek chrześcijańskiej kultury i cywilizacji. Naprawdę wielka i bogato ilustrowana historia Kościoła od zarania po dzień dzisiejszy. Ojciec Guy Bedouelle – szwajcarski dominikanin, zasłużony profesor historii na uniwersytecie we Fryburgu – kreśli dzieje Kościoła od czasów pierwotnych aż do pontyfikatu Benedykta XVI, przywołuje wszystkie najważniejsze historyczne postaci.

 

Według spisu ludności z 2006 roku w Kolumbii Brytyjskiej (której największym miastem jest Vancouver), ponad 10% respondentów identyfikuje się jako Chińczyków, a około 1% jako Koreańczyków i Wietnamczyków.

Do życzeń noworocznych abp John Michael Miller dołączył prośbę o modlitwę za polepszenie sytuacji katolików w Chinach oraz za relacje między Stolicą Apostolską, a Chińską Republiką Ludową.

Komunistyczny rząd Chin wydalił po 1949 roku zagranicznych misjonarzy, a później ustanowił "Chińskie Patriotyczne Stowarzyszenie Katolickie", czyli zatwierdzony przez rząd „Kościół Katolicki”. Od początku istniał on w opozycji do "podziemnego", prześladowanego Kościoła i którego nominacje biskupie często nie są uznawane przez chińskie władze.

 

Źródło: CNA,  BM

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.