Chrześcijańscy uczniowie w Palestynie będą mogli zdawać egzamin ze swojej religii!

Chrześcijańscy uczniowie w Palestynie będą mogli zdawać egzamin ze swojej religii!

Źródło: youtube.com Źródło: youtube.com/ffhlvideo

Począwszy od roku szkolnego 2018/2019 zarówno muzułmańscy, jak i chrześcijańscy uczniowie zdający państwowy egzamin na zakończenie szkoły średniej w Autonomii Palestyńskiej będą odpowiadać na pytania dotyczące wyznawanej przez nich religii. Wcześniej taką możliwość mieli jedynie ci pierwsi, mimo iż nauczanie o obydwu wiarach należało do przedmiotów obowiązkowych. Po 13 latach dyskusji oraz wysiłków ze strony mniejszości chrześcijańskiej, liczącej niecałe 2 proc., palestyńskie Ministerstwo Edukacji zaakceptowało podręcznik, opracowany we współpracy ze wszystkimi lokalnymi Kościołami.

 Brat Marwan Di’Des, franciszkanin oraz dyrektor betlejemskiej Holy Land School, nie ukrywa swojej radości. „To, że tak maleńka mniejszość [jak my] może na egzaminie zdawać wiedzę o własnej religii, jest ważnym osiągnięciem. Jest to też znak, że Autonomia Palestyńska uznaje naszą pedagogiczną rolę. (…) Dzieci bardzo cieszą się z tej zmiany, nawet jeśli mają swoje lęki, bo to pierwszy raz. To dotyczy też nauczycieli, którzy (…) teraz muszą przygotować uczniów do egzaminu. To wyzwanie dla nauczycieli i uczniów”.

 W Holy Land School 67 proc. uczniów jest chrześcijanami, reszta to muzułmanie.
„Poświęcamy godzinę tygodniowo na zajęcia z ogólnej etyki z wychowawcą klasy.” mówi dyrektor. „Proponujemy pomysły i projekty odnoszące się do wspólnych wartości jak braterstwo, dobroczynność, bezinteresowna pomoc, współżycie. Nawet jeśli wymaga wysiłku, widzimy rezultaty w naszych uczniach, w tym jak razem żyją, akceptują się i pomagają sobie wzajemnie niezależnie od religii”.

Źródło: Asia News, AM

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Credo. Podstawowe prawdy wiary

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

Książka ta zrodziła się z ducha nowej ewangelizacji. Jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Piękną fotografię wspomaga mądre słowo. Artyści od wieków wykazując się wielką kreatywnością, pędzlem i dłutem próbowali zgłębić zawarte w Credo Boże tajemnice.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.