Biskupi zalecają – zamiast chodzić po galeriach, może warto w niedzielę odwiedzić rodzinę, sąsiadów czy ubogich?

Biskupi zalecają – zamiast chodzić po galeriach, może warto w niedzielę odwiedzić rodzinę, sąsiadów czy ubogich?

Msza św w Fatimie 13 maja 2000 r.. Fot. Adam Bujak Msza św w Fatimie 13 maja 2000 r.. Fot. Adam Bujak
Handel w niedzielę został częściowo zakazany. Głos w tej sprawie zabrał polski Episkopat mówiąc o ważnej roli budowania narodu.

Z pierwszym dniem marca weszła w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Ustawa znosi handel w dwie niedziele miesiąca, a od 2020 roku, ma objąć tym zakazem wszystkie niedziele. Ustawę poprzedziło wiele dyskusji i sporów, a jej ostateczny kształt jest kompromisem pomiędzy ścierającymi się stanowiskami. Ustawa ma wiele wyjątków, dających możliwość pracy poszczególnym podmiotom, jednak liczy się przede wszystkim jej pozytywna myśl przewodnia zmierzająca do przywrócenia normalności w naszym codziennym życiu.

Pomijając szczegółowe kwestie, ustawa ma przede wszystkim zapewnić wolną niedzielę pracownikom dużych sieci handlowych, a z drugiej strony ma uzdrowić tych, którzy zatracili właściwy sens odpoczynku.

Dla wielu, uznających niedzielę za dzień święty, regulacja prawna jest tylko formalnością, nic nie zmieniającą w ich życiu. Niektórych zmiany pobudziły do samokrytycznej refleksji, ale są też tacy, którzy twierdzą, że zostali pozbawieni „możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach handlowych” oraz „robienia dużych, rodzinnych zakupów.” Można się domyślić, że ci ostatni ubolewają nad „utratą” niedzieli.

Eucharystia

Eucharystia

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

Wokół Najświętszego Sakramentu rozbudowana została wspaniała liturgia i obrzędowość; od Pierwszej Komunii św. poprzez barwne, rozmodlone procesje, aż po bogatą działalność sanktuariów eucharystycznych. Hostia (co po łacinie oznacza: ofiara), z pozoru zwykły, okrągły opłatek - po konsekracji staje się prawdziwym ciałem Chrystusa. Dlatego też zamieszkuje we wspaniałych świątyniach, w przepięknych tabernakulach, w relikwiarzach będących prawdziwymi dziełami sztuki.

 „Jeśli niedziela jest ze swej natury własnością człowieka, to należy ją w pełni zwrócić człowiekowi” przypomniał, w opublikowanym komunikacie przewodniczący komisji duszpasterstwa KEP abp. Wiktor Skworc.

Arcybiskup w swoim słowie wskazuje na centralne miejsce Eucharystii w świątecznym dniu i zachęca do skupienia się na wspólnym i bogatym w treści duchowe przeżywaniu liturgii niedzielnej w parafiach. Proponuje też, aby w dni świąteczne zwrócić uwagę na osoby z najbliższego otoczenia, sąsiadów, seniorów i ubogich. Bardzo wyraźnie podkreśla znaczenie niedzieli dla budowania relacji rodzinnych i ogólnonarodowych:

 „Niedziela z ograniczonym handlem jest społeczną szansą, aby wzmocnić i budować darem czasu wspólnotę rodzinną, która jest fundamentem życia społecznego i narodowego. Warto o tym pamiętać w roku świętowania stulecia odrodzonej państwowości, odrodzonej też między innymi dlatego, że pokolenia przed nami wierniej niż my przestrzegały zasad Dekalogu, w tym przykazania: ‘Pamiętaj, abyś dzień święty święcił!’”.

 

Źródło: KEP, Strefa Biznesu, BM

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.