Abp Marek Jędraszewski: Szacunek do ziemi uszlachetnia człowieka!

Abp Marek Jędraszewski: Szacunek do ziemi uszlachetnia człowieka!

Abp Marek Jędraszewski. Fot.: Adam Bujak/Biały Kruk Abp Marek Jędraszewski. Fot.: Adam Bujak/Biały Kruk

- Im więcej będzie poszanowania dla Bożego daru jakim jest całe stworzenie tym szlachetniejszy będzie sam człowiek i tym wspanialsza kultura jego ducha - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Rolniczego w Kościele Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie – Prądniku Czerwonym.

W homilii metropolita wspomniał pojęcie związane z uprawianiem roli „cultus agri”, które, jak tłumaczył, pochodzi ze starożytności i już wtedy zostało przeniesione na rzeczywistość duchową człowieka i oznaczało „uprawiać ducha ludzkiego”.

– Aby duch ten coraz bardziej się rozwijał, uszlachetniał, a przez to sprawiał, że człowiek coraz bardziej wznosi się  ponad świat przyrody, świat roślin i zwierząt.

Arcybiskup podkreślił, że choć pojęcia te zaczerpnięte są jeszcze ze świata pogańskiego, to kiedy chrześcijaństwo zaczęło wkraczać na arenę dziejów, nie tylko nie przekreśliło, ale wręcz pogłębiło ten dorobek starożytności, ubogacając go o objawienie.

W dalszych słowach metropolita krakowski przywołał fragmenty Księgi Rodzaju mówiące o tym, jak Bóg stworzył ziemię i ustanowił nad nią człowieka jako koronę stworzenia.

– Człowiek będący częścią tego świata, a jednocześnie nad ten świat się wznoszący. Ziemia, którą trzeba uprawiać, szanować i o nią dbać. I umysł człowieka, który także o swój rozwój, swoje uszlachetnienie musi zabiegać.

Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim

Ty masz zwyciężać! Opowieść o abp. Marku Jędraszewskim

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Tuż przed obroną pracy doktorskiej przez ks. Marka Jędraszewskiego, 20 grudnia 1979 r., Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Podszedł wtedy do młodego kapłana z Poznania, którego już wcześniej poznał i polubił, i zapytał: „No, co tam, Marek? Jak tam z tym twoim Levinasem?” – ten bowiem litewski myśliciel był przedmiotem badań przyszłego profesora i arcybiskupa metropolity.

 

Zwracając się do pracowników i studentów Uniwersytetu Rolniczego arcybiskup podkreślił, że ta Msza św. jest najpierw dziękczynieniem za ten świat, jego dobra, człowieka i jego możliwości, a jednocześnie modlitwą, by nowy rok akademicki był szczęśliwy i dobry.

– Znaczy to, żeby móc coraz bardziej powiększać swoją wiedzę o ziemi, którą trzeba uprawiać aby dawała plon. Że trzeba na tę ziemię patrzeć z miłością w duchu ekologii, szczególnej wrażliwości na to, że jest nam dana jako wielki dar. (…) Wraz z tym wszystkim wiąże się wielkie zatroskanie o człowieka. Bo im bardziej będzie on związany z tym co starożytność nazywała „cultus agri”, im więcej będzie troski o to, by ziemia wydała tak oczekiwany plon, im więcej będzie poszanowania dla Bożego daru, jakim jest całe stworzenie tym szlachetniejszy będzie sam człowiek i tym wspanialsza kultura jego ducha.

Źródło: Archidiecezja Krakowska

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.