Arcybiskup Kowna o koszmarze prześladowań kościoła na Litwie
Dawne więzienie KGB w Wilnie. Fot.: Wikimedia
W tym miejscu tysiące osób zostało zabitych, a tysiące innych zostało wysłanych na wygnanie do Związku Radzieckiego- mówił papież Franciszek o słynnym budynku KGB w Wilnie.
Podczas papieskiej wizyty arcybiskup Sigitas Tamkevicius był jedynym biskupem, który mu towarzyszył.
-Śniłem przez 35 lat, że papież pewnego dnia odwiedzi miejsce, w którym ja i inni zostali uwięzieni, dlatego podziękowałem papieżowi za okazanie solidarności z cierpiącymi prześladowania-mówił litewski arcybiskup.
Obecnie w budynku KGB mieści się Muzeum Wolności. Budynek byłego gimnazjum służył jako kwatera główna gestapo podczas II wojny światowej. Po wycofaniu się nazistów w 1944 roku zajęło go KGB. Tam zginęło ponad 2000 osób, a 300 000 księży zostało uwięzionych. Tamkevicius razem z nimi. Litewski duchowny został skazany na 10 lat przymusowej pracy i wygnanie z kraju. Odsiedział część swojego wyroku na Syberii. Wciągu 8 miesięcy litewski duchowny przesłuchiwany był 60 razy.
Urodzony w 1938 roku arcybiskup dobrze pamięta okupację sowiecką.
-Sowieci chcieli zniszczyć Litwę i stłumić wolność religijną . Księżom nie wolno było uczyć religii ani kształcić się. Wtedy zaczęliśmy myśleć, co możemy zrobić, aby stawić opór Sowietom-mówi duchowny.
Tamkevicius odegrał aktywną rolę w odpieraniu komunistycznych prześladowań Kościoła na Litwie. Z czterema innymi kapłanami założył w 1978 r. Katolicki Komitet Obrony Praw Wierzących oraz Kronikę litewskiego Kościoła katolickiego, czasopismo - wyprodukowane na maszynie do pisania. Tamkevicius redagował Kronikę przez 11 lat.
Jako jezuicki kapłan Tamkevicius rozpoczął swe dzieło oporu, pisząc w 1972 roku biuletyn informacyjny informujący świat o prześladowaniach, z jakimi boryka się Kościół na Litwie. -Byłem jednym z najmłodszych członków zakonu - powiedział, "więc podjąłem decyzję, że mogę zaryzykować coś dla Kościoła.
-Każde wydanie Kroniki Kościoła na Litwie zawierało historie o tym, co się tutaj dzieje. Kiedy zaczynałem, nie miałem pojęcia, ilu współpracowników KGB było wokół nas. Tylko dzięki Bogu mogłem kontynuować pisanie Kronik przez 11 lat-zdradza arcybiskup.
Powrót do miejsca kaźni po latach obudził wspomnienia. Były dobre i złe. Wśród d dobrych rzeczy, jak powiedział arcybiskup, było piękne wspomnienie modlitw, nigdy bardziej intensywnych oraz – Różaniec i czytanie Biblii.
Te nabożeństwa podtrzymywały duchownego w okresie, w którym był przetrzymywany i przesłuchiwany przez Sowietów.
Tamkevicius został ostatecznie wydany w ramach programu perestrojka Michaiła Gorbaczowa. Wrócił do domu i został mianowany kierownikiem duchowym seminarium w Kownie, drugim co do wielkości mieście Litwy. W 1989 roku został rektorem seminarium, a rok później został konsekrowany biskupem pomocniczym archidiecezji kaukaskiej, stając się arcybiskupem miasta w 1996 r.
Swoimi wspomnieniami podzielił się z dziennikarzami Catholic News Agency.
Kościół na straży polskiej niepodległości
Kiedykolwiek niepodległość Ojczyzny była zagrożona, Kościół stawał po stronie Polski. Czas próby nigdy nie był jednak większy niż w XIX i XX w., kiedy Polska na 123 lata zniknęła z map świata, a następnie musiała się zmierzyć z zabójczą nawałnicą niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Przez te trudne czasy Polska nigdy się nie poddała.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.