Skandal korupcyjny na Dominikanie! Na ulice wyszły dziesiątki tysięcy protestujących.

Skandal korupcyjny na Dominikanie! Na ulice wyszły dziesiątki tysięcy protestujących.

Bliscy współpracownicy prezydenta Dominikany Danilo Medina, przyjęli 92 miliony dolarów łapówek.   Fot.: Agencia de Noticias ANDES/Wikimedia Commons Bliscy współpracownicy prezydenta Dominikany Danilo Medina, przyjęli 92 miliony dolarów łapówek. Fot.: Agencia de Noticias ANDES/Wikimedia Commons W stolicy Dominikany, Santo Domingo, dziesiątki tysięcy protestujących ludzi zapełniło ulice wskutek afery korupcyjnej dotyczącej czołowych postaci świata polityki. Protest odbył się 16 lipca i określany jest jako największe wydarzenie o takim charakterze od dekad, które przyćmiło masowe protesty dotyczące finansowania systemu edukacji z 2011 roku. Demonstrujący, w większości ludzie młodzi, przemaszerowali sześciopasmową trasą wiodącą przez stolicę kraju, wznosząc okrzyki wzywające prezydenta oraz innych uwikłanych w aferę oficjeli do rezygnacji.

Skandal ujrzał światło dzienne w toku prowadzonego przez Departament Stanu USA śledztwa, dotyczącego działalności brazylijskiego konglomeratu konstrukcyjnego Odebrecht. Departament ujawnił w grudniu zeszłego roku, że spółka w ramach prowadzonej działalność wręczyła około 785 milionów dolarów łapówek w 12 krajach.

Była to siódma z kolei demonstracja odkąd w styczniu wszczęto postępowanie dotyczące korupcji w najwyższych kręgach władzy. W toku śledztwa ujawniono, że przedstawiciele spółki Odebrecht wręczyli 92 miliony dolarów w łapówkach politykom Dominikany. Odebrecht w ramach zadośćuczynienia wypłacił 184 miliony dolarów kary. Jak do tej pory 14 oficjeli oraz biznesmenów zostało postawionych w stan oskarżenia. Sprawa przyczyniła się do ogólnonarodowego wybuchu gniewu, jako że wśród mieszkańców Dominikany od lat panowało przekonanie o korupcji szerzącej się wśród przedstawicieli świata polityki.

Temistocles Montas, bliski sojusznik prezydenta Danilo Mediny i minister handlu Dominikany, oraz Victor Diaz Rua, skarbnik rządzącej partii, zostali osadzeni w areszcie. W stosunku do sześciu innych osób zastosowano areszt domowy. Oczekują one na rozpoczęcie procesu. Reszta z oskarżonych została zwolniona z aresztu wskutek wpłaconych kaucji.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.

 

Montas zaprzeczył wszelkim oskarżeniom. Zdecydował się jednak na ustąpienie z funkcji ministra po tym, jak oficjalnie zostały mu postawione zarzuty.

Do protestów mieszkańców Dominikany przyłączyli się także imigranci pochodzący z tego kraju, którzy zorganizowali marsze w Miami ,Nowym Jorku czy Madrycie. Wśród demonstrujących panuje przekonanie o potrzebie „zmian na szczytach władzy”. Protesty organizowane od stycznia określane są jako „zielone marsze”, od koloru masowo używanego przez uczestników. Bardzo możliwe, że przerodzą się one w trwały ruch społeczny, a być może nawet nową siłę polityczną, która w zbliżających się wyborach rzuci wyzwanie rządzącej partii. Wśród innych postulatów pojawiających się w trakcie organizowanych marszów jest postawienie w stan oskarżenia szefów Odebrechtu czy zerwanie wszystkich kontraktów które wykonuje spółka.

Ostatnia demonstracja charakteryzowała się spokojnym przebiegiem. W przypadku poprzednio organizowanych dochodziło do starć z policją i siłami bezpieczeństwa. Uczestnicy marszów oskarżali władze o nadużywanie siły, w związku ze zgłaszanymi incydentami dotyczącymi pobić oraz zatrzymań protestujących przez policję. Wzburzenie opinii publicznej wywołało także ujawnione nagranie, na którym kilkoro funkcjonariuszy podrzuca narkotyki do samochodu jednego z aktywistów.

Wśród komentatorów już pojawiły się głosy, że ujawniona afera z pewnością przyczyni się do zmniejszenia szans rządzącej partii w planowanych na rok 2020 wyborach prezydenckich.

 

Źródło: reuters, kś

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.