W lipcu prezydent USA Donald Trump odwiedzi Wielką Brytanię – dopiero rok po tym, jak był w Warszawie.

W lipcu prezydent USA Donald Trump odwiedzi Wielką Brytanię – dopiero rok po tym, jak był w Warszawie.

 Theresa May, premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Theresa May, premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki / Źródło: Wikimedia

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump złoży w lipcu br. pierwszą oficjalną wizytę w Wielkiej Brytanii. Spotka się z królową Elżbietą i/lub najważniejszymi starszymi członkami rodziny królewskiej, a także oczywiście z premier Theresą May.

„Premier i prezydent, podczas spotkania w Davos zapowiedzieli, że zamierzają zorganizować wizytę roboczą, natomiast szczegóły zostaną ogłoszone dopiero w odpowiednim czasie” – odpowiedział rzecznik premier May na pytanie, czy wizyta została potwierdzona.

Bardzo prawdopodobne, że wizyta prezydenta USA nastąpi po wzięciu przez niego udziału w szczycie NATO w Brukseli w połowie lipca wnioskuje brytyjski dziennik „The Guardian”.

Theresa May zaprosiła Donalda Trumpa na wizytę państwową w Wielkiej Brytanii zaraz po tym, jak objął urząd prezydenta (w styczniu 2017 roku). Jednak opozycja w Wielkiej Brytanii wymogła wtedy na premier May, aby z oficjalnej wizyty państwowej zrobić wizytę roboczą, przez co posłowie uniemożliwili prezydentowi Trumpowi zwrócenie się bezpośrednio do parlamentu. W tej sytuacji prezydent odwołał wizytę i nie zjawił się w Anglii.

Rząd premier May chciał nawiązać bliższe stosunki z administracją prezydenta Trumpa, pomimo jego niecodziennego zachowania. Dla Wielkiej Brytanii kluczowe jest nawiązanie porozumienia handlowego po wyjściu z Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, największej potęgi gospodarczej świata.

Relacja polityczna prezydenta z Wielką Brytanią wydaje się być silniejsza w ostatnich tygodniach, zwłaszcza po tym, jak Wielka Brytania wsparła ataki wojskowe przeciwko reżimowi w Syrii.


Źródło: The Guardian, BT

 

Kościuszko - Bohater dwóch kontynentów

Kościuszko - Bohater dwóch kontynentów

Janusz Wesołowski

.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.