Były kanclerz Austrii wszedł do rady nadzorczej rosyjskiej spółki. A były minister został doradcą projektu Nord Stream 2.

Były kanclerz Austrii wszedł do rady nadzorczej rosyjskiej spółki. A były minister został doradcą projektu Nord Stream 2.

Były kanclerz Austrii Wolfgang Schüssel z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Fot.: kremlin.ru/CC-BY-3.0 Były kanclerz Austrii Wolfgang Schüssel z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Fot.: kremlin.ru/CC-BY-3.0

Politycy z Wiednia zdają się być wysoko cenieni (dosłownie) przez Kreml.

Kilka dni temu wyszło na jaw, że były minister finansów Hans-Jörg Schelling został doradcą Rosjan w sprawie projektu Nord Stream 2, co dla Polski nie jest dobrą wiadomością. Jak wiadomo, projekt drugiej nitki gazociągu łączącej Rosję z Niemcami jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz państw naszego regionu. Nawet Komisja Europejska wyraziła sprzeciw wobec Nord Stream 2, ale Moskwa dalej szuka sojuszników. Pozyskanie Schellinga, który przez ponad trzy lata (2014-2017) był austriackim ministrem finansów, jest kolejnym krokiem na tej drodze. Rosjanie liczą na bogate kontakty Schellinga pośród austriackich i niemieckich firm.

Dzisiaj z kolei okazało się, że były kanclerz Austrii Wolfgang Schüssel, który w latach 2000-2007 kierował republiką alpejską, zostanie członkiem rady nadzorczej firmy MTS, największego operatora telefonii komórkowej w Rosji. MTS posiada aktualnie licencje świadczenia usług także na terytoriach Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu i Turkmenistanu. Grupa Mobile TeleSystems (MTS) znajduje się w pierwszej dziesiątce największych operatorów telefonii komórkowej na świecie, i może się pochwalić ponad 80 mln klientów.

Co ciekawe, prezesem rady nadzorczej MTS jest Niemiec Ron Sommer, były szef niemieckiego giganta telekomunikacyjnego Telekom. Natomiast MTS pozyskał byłego kanclerza Austrii Wolfganga Schüssela licząc na jego międzynarodowe kontakty, które mają pozwolić na dalszy rozwój spółki i większą ekspansję.

George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata

George Soros. Najniebezpieczniejszy człowiek świata

Andreas von Rétyi

Kim jest naprawdę? Wygląda na to, że globalnym cinkciarzem, który dorobił się na gigantycznych spekulacjach walutami. Sam siebie kreuje na wielkiego filantropa, w rzeczywistości jest megazagrożeniem dla świata.

 

Jest to kolejny przykład tego, jak blisko ze sobą współpracują biznes i polityka z Rosji oraz krajów niemieckojęzycznych. Prezesem spółki zarządzającej projektem Nord Stream również jest Niemec – Matthias Warnig to były agent Stasi (bezpieki w NRD), który dobrze zna Putina, gdyż żyli w tych samych latach w Petersburgu. Wobec Warniga Putin ma swoisty dług wdzięczności, gdyż Niemiec pomógł załatwić opiekę medyczną dla żony prezydenta Rosji, gdy ta ucierpiała w wypadku. Putin zdaje się o tym pamiętać, gdyż Warning jest członkiem rady nadzorczej kilku rosyjskich firm, do których należą między innymi Rosnieft, Transnieft czy bank VTB.

Inny Niemiec, Hartmut Mehdorn (były szef Niemieckich Kolei DB), jest członkiem rady nadzorczej Kolei Rosyjskich, których jedynym akcjonariuszem jest Federacja Rosyjska.

 

Źródło: Die Presse

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • francopilot

    Putin pozyskuje "współpracowników'

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.