Prawie 30 firm zdecydowało się opuścić Katalonię. Tysiącom mieszkańców regionu grozi bezrobocie!

Prawie 30 firm zdecydowało się opuścić Katalonię. Tysiącom mieszkańców regionu grozi bezrobocie!

Katalończycy nie mają zamiaru poddać się w walce o niepodległość.  Fot.: 	Ivan McClellan/2.0 Generic/Wikimedia Commons Katalończycy nie mają zamiaru poddać się w walce o niepodległość. Fot.: Ivan McClellan/2.0 Generic/Wikimedia Commons W Katalonii wciąż trwa po referendalne zamieszanie. Wczoraj hiszpański Trybunał uznał ustawę oddzielającą Katalonię od Hiszpanii, za niezgodną z hiszpańską konstytucją, a ta stwierdza, że kraj jest niepodzielny. Mimo niejasności jak potoczy się sprawa niepodległości regionu, wiele firm mających do tej pory swoje siedziby w Katalonii, zapowiedziała przeniesienie w inne regiony Hiszpanii. Powodem były obawy przed koniecznością jednostronnej deklaracji za, lub przeciwko niepodległości regionu.

Siedziby postanowiły zmienić niektóre banki, firmy ubezpieczeniowe, firmy zaopatrujące sektor służby zdrowia, dostawcy, czy sieć stacji paliw Ballenoil. Podobno z Katalonii zdążyło wynieść się już prawie 30 firm! Kolejne deklarujące zmianę siedziby oddziały, wstrzymały się z decyzją do 17 października.

Niepokojące jest to, że wraz ze zmianą siedzib firm, tysiące Katalończyków zatrudnionych dotychczas w poszczególnych sektorach straciło lub straci pracę.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.

 

Dla przykładu, CaixaBank, S.A., hiszpańska korporacja zajmująca się usługami finansowymi należącymi do katalońskiego banku oszczędnościowego La Caixa, zatrudniała do tej pory 32 000 mieszkańców Katalonii. Podobnie wygląda sprawa z hiszpańską firmą Abertis Infraestructuras, S.A, zajmującą się budową i zarządzaniem płatnymi drogami w Europie i Ameryce. 17 000 pracowników, było mieszkańcami Katalonii. Jeżeli kraj zostanie podzielony, to dojeżdżanie do Valencji czy Madrytu, może być dla Katalończyków niemożliwe.

Nie wiadomo, czy po odrzuceniu ustawy przez Trybunał, firmy podtrzymają swoje decyzje, czy też zdecydują się pozostać w Katalonii. Tym bardziej, że ani władze, ani mieszkańcy regionu, nie mają zamiaru zarzucić walki o niepodległość.

Być może przenosiny firm mają pełnić funkcję straszaka.

 

Źródło: el pais, kf

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.